Prof. Legutko uhonorowany nagrodą im. Prezydenta Kaczyńskiego
Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w niedzielę podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego europosłowi, filozofowi prof. Ryszardowi Legutce
W niedzielę w stołecznych Arkadach Kubickiego odbył się trzeci, ostatni dzień XII Kongresu Polska Wielki Projekt. Na sali obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Legutko dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona tym bardziej cenna przez to, że w poprzednich latach wyróżnienie to otrzymywali wybitni przedstawiciele naszej kultury. Dodał, że jest „wzruszony wspominając patrona nagrody śp. Lecha Kaczyńskiego”.
Europoseł wygłosił także krótki wykład pt. „Sowa Minerwy wyleciała o świcie”, którego tytuł nawiązuje do początku książki Hegla „Zasady filozofii prawa”.
Ryszard Antoni Legutko urodził się 24 grudnia 1949 roku w Krakowie. Jest filozofem, publicystą i profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona.
W latach 2005–2007 był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji, w 2007 r. - ministrem edukacji narodowej, w latach 2007–2009 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Od 2009 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, jest też współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Honorowa Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego to oficjalna nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju - czytamy na stronie organizatora.
Niedziela była ostatnim dniem Kongresu, podczas którego odbyły się panele pt. „Odwieczna Europa”, „Rzeczpospolita Wielu Wolnych Narodów” oraz „Sowa Minerwy wyleciała o świcie”. W trakcie kongresu debatowano m.in. na temat Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych czy regionu Europy Środkowej.
Czytaj też: SG: Zapora na granicy z Białorusią, pierwsza część odebrana
PAP/mt