Rosja coraz biedniejsza! "Kryzys pogłębia się"
Recesja w Rosji pogłębia się - zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wskazują m.in na załamanie tamtejszego przemysłu motoryzacyjnego w efekcie uzależnienia kraju od zagranicznych technologii. Dodano, że np. import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc.
Sytuacja w rosyjskim przemyśle znacznie się pogorszyła - zwrócili uwagę analitycy PIE. Dodali, że największy spadek dotyczy produkcji samochodów osobowych (-97 proc. rdr), na co wskazują dane rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat. „Ich produkcja spadła ze 112 tys. do niecałych 4 tys. aut. Spadki o kilkadziesiąt procent dotyczą także wytwarzania sprzętu AGD, ciężarówek, kolei czy części elektronicznych” - stwierdzili analitycy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.
Według PIE „załamanie przemysłu motoryzacyjnego to efekt uzależnienia Rosji od zagranicznych technologii”. „Sankcje ograniczyły eksport maszyn i technologii, od których rosyjska gospodarka od wielu lat była uzależniona” - zauważyli eksperci PIE. Przytoczyli szacunki Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, z których wynika, że import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc. Ruch we Władywostoku oraz Noworosyjsku jest natomiast o 20-30 proc. mniejszy.
Analitycy podkreślili, że rosyjska gospodarka wpada w recesję. Miesięczny szacunek PKB był w maju o 4,3 proc. niższy niż w poprzednim roku, wskazali cytując dane Ministerstwa Rozwoju Rosji. „Oznacza to pogłębienie recesji – miesiąc temu aktywność spadła o 2,8 proc. Na recesję wskazują także dane Rosstatu – raportuje on spadek aktywności o 3,2 proc.” - stwierdzili eksperci PIE.
Jak przyznali, wiarygodność rosyjskich danych jest ograniczona. „Na początku wojny Rosstat informował o skokowym wzroście inflacji w Rosji – ceny wzrosły o 10 proc. w ciągu kilku tygodni. W kwietniu rosyjskie dane pokazały nagłe wyhamowanie inflacji – oficjalnie ceny w Rosji przestały rosnąć” - przypomniano. Część wyhamowania inflacji to efekt niedostępności produktów. Rosyjskie urzędy będą prawdopodobnie zaniżać dane o wzroście cen i spadku PKB.
PAP/ as/