PERSONALIA
ONZ. Ważna nominacja dla Krzysztofa Szuberta
Krzysztof Szubert został powołany przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w skład panelu Liderów Forum Zarządzania Internetem - przekazało Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ. Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski podkreślił, że to ważna nominacja dla Polski w instytucjach ONZ.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku na Twitterze pogratulowało we wtorek nominacji Szubertowi, który - jak wskazano - został powołany na dwuletnią kadencję w skład Panelu Liderów Forum Zarządzania Internetem, mającego wzmocnić i spopularyzować IGF (Internet Governance Forum/ Światowe Forum Zarządzania Internetem) na całym świecie.
Zadowolenie z nominacji Szuberta wyraził też Krzysztof Szczerski.
Cieszymy się z ważnej nominacji dla Polski w instytucjach ONZ - kwestie rozwoju agendy cyfrowej to jedna z kluczowych dziedzin przyszłości; ważne, że będziemy w centrum globalnej debaty na ten temat! - napisał na Twitterze ambasador Polski przy ONZ.
Szubert to polski przedsiębiorca, działacz gospodarczy i urzędnik państwowy; w latach 2017–2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i pełnomocnikiem rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego.
Krzysztof Szubert, jak czytamy na gov.pl, jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Organizacji i Zarządzania w Przemyśle i ekspertem w zakresie przemysłowych systemów informatycznych. To polski przedsiębiorca, od 1998 r. pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu oraz Dyrektora Zarządzającego w firmie CONNECT DISTRIBUTION, specjalizującej się w dystrybucji w regionie CEE specjalistycznego oprogramowania z tzw. wartością dodaną.
W 2012 r. został ministrem cyfryzacji w gospodarczym gabinecie cieni Business Centre Club. Jest inicjatorem oraz przewodniczącym Koalicji na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego. Członek Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz grupy doradczej Sekretarza Generalnego IGF MAG ONZ. Od 2015 do 2016 r. członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji, od końca 2015 r. doradca strategiczny ministra cyfryzacji, od maja 2016 r. pełnomocnik tego ministra ds. współpracy międzynarodowej. Od października 2017 r. Visiting Fellow na Uniwersytecie Oksfordzkim; w listopadzie 2017 r. znalazł się w gronie 100 najbardziej wpływowych osób obszaru innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej (lista New Europe 100).
17 marca 2017 r. powołany na stanowisko wiceministra cyfryzacji (w randze sekretarza stanu), odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe, i pełnomocnika rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego. Był m.in. pierwszym przedstawicielem Polski zaproszonym na spotkanie ministrów cyfryzacji grupy G20 w Dusseldorfie w 2017 r. Na własny wniosek został odwołany w lutym 2018 r.; 23 listopada 2018 r. powołany na Członka Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Został doradcą strategicznym NASK oraz FIPRA International Brussels, zaś od 2020 do 2021 r. pozostawał pełnomocnikiem ds. Szczytu Cyfrowego IGF ONZ. W styczniu 2020 r. objął funkcję prezesa zarządu funduszu inwestycyjnego NCBR Investment Fund ASI.
PAP/RO