Załamanie na rynku kredytów mieszkaniowych!
We wrześniu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej. To spadek o 67,6 proc. - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu br. wyniosła 337,82 tys. zł i była niższa o 3,4 proc. w relacji do wartości z września 2021 r. ale o 0,3 proc. wyższa w porównaniu do sierpnia 2022 r. - przekazało BIK we wtorkowej informacji.
Dodano, że we wrześniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej. „Jest to spadek o 67,6 proc. W porównaniu do sierpnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak wzrosła o 9,6 proc.” - poinformowano.
Zwrócono uwagę, że w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały we wrześniu do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 68,7 proc. w porównaniu do września 2021 r.
Jak wskazał cytowany w informacji prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, wrześniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, „a nawet możliwej recesji, skutecznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe”.
„We wrześniu odnotowujemy jednak pierwsze oznaki +życia+. W porównaniu do sierpnia br. drgnęły oba komponenty, w oparciu o które liczony jest Indeks, tj. wzrosła liczba wnioskujących i średnia kwota wnioskowanego kredytu” - dodał. Zaznaczył, że w porównaniu do września ub.r. nadal spadki są wysokie.
Ekspert wyjaśnił, że na wrześniową wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 68 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców - „jest to drugi najniższy wynik od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców”. Rogowski podkreślił, że po raz pierwszy od sześciu miesięcy w ujęciu mdm wzrosła natomiast liczba wnioskodawców.
Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że we wrześniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 68,7% w porównaniu do września 2021 r.
Czytaj też: Prezes PGE: Uruchomiliśmy sprzedaż węgla dla instytucji i przedsiębiorców
PAP/kp