TYLKO U NAS
W poszukiwaniu nowej definicji gospodarczego ładu
Czy kryzys związany z pandemią może się stać szansą? Czy wojna w Ukrainie może przyspieszyć mozolnie budowane strategie gospodarczego wzrostu Polski? Czy paradoksalnie może się okazać, że – poza oczywistym cierpieniem chorych i umierających w barbarzyńskich nalotach – wojenna i pandemiczna pożoga pozwolą ostatecznie zbudować coś, co na trwałe zmieni nasz gospodarczy świat?
To trudne pytania, ale mam wrażenie, że słyszę je coraz częściej. Podobnie jak pytania o kierunek dziejącej się transformacji, o zmianę, w której obliczu stanął świat gospodarczy
Geopolityczne, globalne zmiany stają się faktem, a transformacja wymusza na uczestnikach gospodarczego rynku działania wyjątkowe. Pilne. Niestandardowe. Uciekające od teorii gospodarczych opartych na znanych od dziesięcioleci procesach. Ekonomia nie analizowała dotąd tylu zmiennych następujących w takim natężeniu w tym samym czasie. Ślad tych strategii, wizji i planów obecny jest w tym wyjątkowym wydaniu „Polskiego Kompasu”. Analizujemy skutki surowcowego, paliwowego i energetycznego kryzysu, które stały się elementem wojny gospodarczej wypowiedzianej całemu cywilizowanemu światu przez Rosję 24 lutego 2022 r.
Od lat na łamach „Polskiego Kompasu” jedno pojęcie pojawia się niemal w każdej branży – to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa prowadzenia gospodarczej gry. W tym roku staje się kluczowym zagadnieniem wpływającym na strategie biznesowe opisywane przez uczestników rynku. Im, jak co roku od ośmiu wydań, oddajemy łamy „Rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych”.
Potrzebujemy pilnie nowej definicji gospodarczego ładu w Europie i w Polsce. Potrzebujemy – w zupełnie nowym, znacznie szerszym niż dotychczas znaczeniu – sprawiedliwej i bezpiecznej transformacji niemal wszystkich dziedzin życia gospodarczego. I trzeba mieć świadomość, że zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie się na ścieżce rozwoju wymagają dziś złamania obowiązującego od wieków paradygmatu skutków kryzysów gospodarczych, których efektem jest jedynie to, że zamożni stają się bogatsi, a biedni biedniejsi.
Polecam lekturę niezwykle ważnych w tym czasie analiz i prezentacji strategii polskiego rządu, polskich spółek, przedsiębiorstw i instytucji życia gospodarczego. Wierzę, że jak co roku, od ośmiu już lat, „Polski Kompas” będzie zapisem wyzwań i wskaże szanse, które stoją przed polską gospodarką.
Zapraszam do lektury!
Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i „Polskiego Kompasu 2022”
Tekst został opublikowany w elektronicznym wydaniu „Polskiego Kompasu 2022” dostępnym bezpłatnie do pobrania na stronie www.gb.pl a także w aplikacji „Gazety Bankowej” na urządzenia mobilne
»» Pobierz teraz bezpłatnie PDF „Polskiego Kompasu 2022”:
APPLE APP STORE - KLIKNIJ TUTAJ
Polecamy i zachęcamy do lektury tego wyjątkowego rocznika