Premier: codziennie pracujemy, by zabezpieczyć energię
Ministrowie, wojewodowie i prezesi spółek Skarbu Państwa codziennie pracują nad tym, by zabezpieczyć dostawy węgla, ciepło i energię dla polskich rodzin - zapewnił w sobotę po spotkaniu rządowego Komitetu Węglowego premier Mateusz Morawiecki
Zaufanie buduje się ciężką pracą, a bezpieczeństwo Polaków wymaga nieustannej czujności wszystkich służb. Za nami spotkanie rządowego Komitetu Węglowego. Cały czas pracujemy nad tym, by zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom, ale także szkołom, przedszkolom, szpitalom i strategicznym firmom. Nikogo nie zostawimy bez opieki - napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po odprawie z ministrami, wojewodami oraz prezesami spółek ws. wdrażania mechanizmu redystrybucji węgla przez samorządy.
Premier zapewnił, że rząd oraz prezesi spółek Skarbu Państwa „codziennie pracują nad tym, by zabezpieczyć dostawy węgla, ciepło i energię dla polskich rodzin”. „Nikogo nie zostawimy bez opieki, dziękujemy za Wasze zaufanie. Nie zawiedziemy” - napisał.
W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one m.in. ułatwić samorządom preferencyjną sprzedaż węgla oraz rozstrzygają problem jego zakupu przez gospodarstwa domowe, znajdujące się pod jednym adresem w odrębnych lokalach.
Ustawa, która czeka na podpis prezydenta, przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.
W czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że jeszcze przed procedowaniem ustawy, umożliwiającej dystrybucję węgla przez samorządy, zainteresowanie programem wyraziło ponad tysiąc samorządów; obecnie trwają rozmowy z ponad 600 gminami. Program będzie w zasadzie powszechny.
Czytaj też: Politycy pozytywnie o decyzji ws. budowy elektrowni atomowej
PAP/KG