Volkswagen w Polsce! Możliwa inwestycja za 2 mld euro
Nowa fabryka Volkswagena powstanie w Polsce lub na Słowacji. Te dwa kraje pozostały na bardzo krótkiej liście potencjalnych odbiorców inwestycji Grupy Volkswagen w zakład produkujący baterie – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”.
Inwestycja za 2 miliardy euro ma powstać w Polsce lub na Słowacji. Budowa miałaby ruszyć w 2025 roku, a start produkcji jest planowany na 2027 rok.
Ostateczna decyzja co do finalnej lokalizacji może zostać podjęta już w najbliższych dniach. Jak powiedział tuż przed Bożym Narodzeniem na spotkaniu z inwestorami prezes Grupy VW Oliver Blume, zostanie ona zakomunikowana ‘naprawdę wkrótce’. Wcześniej Volkswagen zapowiadał, że może to być nawet koniec 2022 roku – podaje „Rzeczpospolita”.
Według niezależnych źródeł rozpatrywane są w Polsce dwie lokalizacje: okolice Głogowa lub Jawora, gdzie wcześniej zainwestował Mercedes Benz. Jak podaje dziennik, władze samorządowe czekają na ostateczne rozstrzygnięcie. „Wtedy będziemy komentować” – usłyszała „Rz” w Jaworze i Głogowie.
Pierwsza ze wskazanych lokalizacji znajduje się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, druga na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obie w pobliżu autostrady A4 i ekspresówki S3, z dogodnym połączeniem kolejowym. Volkswagen ma już jeden zakład na terenie strefy legnickiej – w Polkowicach. Produkuje tam silniki do samochodów.
W grudniu 2022 roku niemiecki koncern wydał oświadczenie, że „obecna sytuacja gospodarcza zmusza do odsunięcia decyzji w czasie. Ale Volkswagen AG oraz nasza firma zajmująca się produkcją baterii, PowerCo, nieustannie prowadzi ocenę potencjalnych lokalizacji dla naszej kolejnej gigafabryki w Europie”.
Ostatnie rozmowy dotyczące lokalizacji inwestycji skupiają się na energii. Podobnie, jak to jest w wszystkich fabrykach Volkswagena w Polsce musi być „zielona”.
Gwarancja dostaw zielonej energii była warunkiem przy ulokowaniu naszej drugiej inwestycji w Polsce. I tak dla fabryki silników w Jaworze, jak i w przypadku zakładu produkującego samochody dostawcze w tej samej lokalizacji nie mamy żadnych problemów z pozyskaniem energii z OZE. To zresztą był warunek przy ostatnim projekcie. Fabryka w Jaworze co kwartał otrzymuje certyfikaty potwierdzające, że energia pochodzi ze źródeł odnawialnych - komentuje Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych w Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
Czytaj też: Nieoficjalne: Microsoft doda ChatGPT do wyszukiwarki Bing
rp, jb