Maliszewski: spadek stóp możliwy na przełomie 2023/2024 roku
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie stóp procentowych na przełomie tego i przyszłego roku, powiedział główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski podczas czwartkowego webinarium.
Cykl podwyżek stóp się zakończył, choć RPP tego nie zakomunikowała. RPP będzie utrzymywać stopy na niezmienionym poziomie, a moment pierwszej obniżki jest niepewny, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżenie kosztu pieniądza obniżenie kosztu pieniądza na przełomie tego i przyszłego roku, kiedy inflacja będzie jednocyfrowa. Choć raczej wskazywałbym na początek przyszłego roku, powiedział Grzegorz Maliszewski.
Maliszewski prognozuje, że aktywność gospodarcza w 2023 roku się pogorszy.
Scenariusz jest nieunikniony, ale ryzyko recesji w Polsce rozumianej jako ujemna dynamika PKB w całym 2023 r., co nie było wykluczone jeszcze pod koniec 2022 r., jest już niewielkie. W skali całego roku zakładam wzrost o 0,7 proc., skomentował pogarszającą się aktywność gospodarczą.
Eknomista podsumował również trendy inflacyjne na rok 2023.
Spodziewam się, że szczyt inflacji przypadnie w lutym, kiedy wyniesie ona ponad 18 proc., potem inflacja będzie spadać. To będzie nadal wysoki poziom, jest szansa, że pod koniec roku dopiero ten wskaźnik osiągnie poziom jednocyfrowy a osiągnięcie celu polityki pieniężnej możliwe jest dopiero poza rokiem 2024, stwierdził ekonomista.
Dodał , że spadek inflacji może być powodem rozpoczęcia dyskusji na temat obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Czytaj też: ZUS błędnie przelał 70 tys. zł. Senior nie musi ich zwracać
Czytaj też: Bułgaria. Prezydent rozwiązał parlament
Pulsbiznesu, jb