Prezes PGE o przygotowaniach do budowy elektrowni w Pątnowie
**Prace nad budową elektrowni jądrowej, której wspólnikiem będzie Polska Grupa Energetyczna, przebiegają zgodnie z harmonogramem i dynamicznie - poinformował w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Jak powiedział Dąbrowski w TVP Info, w czwartek odbyło się kolejne spotkanie ze stroną koreańską. „Omawialiśmy konkretne już kwestie, czyli przygotowanie się do raportu oddziaływania na środowisko, rozmawialiśmy o finansowaniu tego przedsięwzięcia, o niezbędnych dokumentach, które trzeba zacząć opracowywać” - wyjaśnił prezes PGE.
„Założenie jest takie, że spółka będzie pod kontrolą polskich wspólników. A jeśli chodzi o finansowanie, to strona koreańska potwierdza, że będzie wspólnikiem nie tylko technologicznym, ale i finansowym” - zaznaczył Dąbrowski.
Jak dodał, „wszyscy wiedzą, jak ważna jest elektrownia jądrowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski po odstawieniu węgla”. Prezes PGE podkreślił, że proces uruchomienia elektrowni w Pątnowie jest zaplanowany na 2036 r. Zapewnił, że „energii elektrycznej w Polsce po odstawieniu węgla nie zabraknie”.
Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.
Pod koniec 2022 r. KHNP, jego spółka-matka - koncern KEPCO, oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych. Obok obu firm memorandum „Nuclear Power Plant Financing Team Korea” sygnowały rządowe instytucje finansowe: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, oraz banki komercyjne: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank.
W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe mają stworzyć podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.
Czytaj też: Co z ustawą wiatrakową? „Intencją jest jak najszybsze przyjęcie”
PAP/kp