W Londynie rozmowy spółek z GPW z zagranicznymi inwestorami
Przedstawiciele 20 spółek notowanych na GPW i firm z Europy Środkowo-Wschodniej przez dwa dni będą w Londynie rozmawiać z zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi w ramach konferencji inwestorskiej CEE Capital Markets - poinformował wiceprezes PKO BP, kierujący pracami zarządu tego banku Paweł Gruza
PKO Bank Polski już po raz 11. zorganizował konferencję inwestorską CEE Capital Markets, która stanowi platformę wymiany informacji oraz wiedzy pomiędzy emitentami a inwestorami instytucjonalnymi - powiedział we wtorek wiceprezes Gruza podczas otwarcia konferencji w Londynie.
Jak dodał, jej celem jest promocja polskiego rynku kapitałowego wśród zagranicznych inwestorów.
Wiceprezes PKO BP podkreślił, że w ramach konferencji przedstawiciele największych polskich spółek notowanych na GPW i firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej przez dwa dni będą w stolicy Wielkiej Brytanii spotykać się z zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi.
Wasza obecność potwierdza, że CEE Capital Markets to rzeczywiście największe tego typu wydarzenie organizowanie poza Polską, które z uwagi na rangę, skalę, atrakcyjność dla spółek, otoczenie biznesowe i związany z tym potencjał, wpływa na rozwój polskiego rynku kapitałowego - wskazał Gruza.
Wiceprezes podkreślił, że CEE Capital Markets przede wszystkim łączy emitentów z inwestorami instytucjonalnymi.
W trakcie konferencji toczyć się będą spotkania przedstawicieli 20 spółek notowanych na GPW oraz firm z krajów Europy Środkowowschodniej z reprezentantami największych światowych instytucji finansowych - powiedział.
Dodał, że takich spotkań odbędzie się blisko 170.
Przekrój spółek jest szeroki - to firmy z sektorów m.in. paliwowego, finansowego, usług, e-commerce, czy gamingowego. Wśród uczestników konferencji po stronie inwestorów są fundusze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii i z innych krajów kontynentalnej Europy. W spotkaniach biorą też udział przedstawiciele polskich TFI i OFE - wymienił Gruza.
W ocenie wiceprezesa konferencja ta jest szansą dla spółek na przedstawienie swoich możliwości.
To także okazja dla inwestorów na poznanie atrakcyjności wielu branż z naszego regionu, ale też perspektyw całej gospodarki. A te perspektywy w moim przekonaniu są bardzo dobre - wskazał Gruza.
Dodał, że Polska ma zdywersyfikowaną gospodarkę, jest też jedną z najmniej zadłużonych w Europie.
PKO Bank Polski we współpracy z Ministerstwem Finansów w ramach tegorocznej edycji konferencji CEE Capital Markets organizuje Macroeconomic Roundtable z udziałem m.in. wiceprezesa Pawła Gruzy i minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Uczestnicy dyskusji omówią m.in. sytuację makroekonomiczną Polski, poruszą również temat atrakcyjności naszego kraju dla inwestorów zagranicznych oraz pozycję rodzimej gospodarki na tle zmian, przed którymi stoi gospodarka światowa.
W ramach CEE Capital Markets odbywa się także wydarzenie pn.: „The Polish Capital Market Development Days 2023”, będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Finansów, Giełdy Papierów Wartościowych, Ambasady RP w Londynie oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Wartość aktywów PKO BP wynosi 431 mld zł. W 2022 r. bank wypracował 3,3 mld zł zysku. Spółka obsługuje 11,7 mln klientów. Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji PKO BP.
Czytaj też: Wzrośnie popyt na kredyty? Ekspert o programie Pierwsze Mieszkanie
PAP/KG