Inflacyjna niespodzianka. Zbiór komentarzy analityków
Główny Urząd Statystyczny przekazał, że w kwietniu 2023 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 14,7 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. Co na to analitycy bankowi?
Analizy Pekao
Nasze przewidywania na kolejne miesiące nie uległy zmianie pod wpływem kwietniowego CPI. W naszej opinii kwiecień powinien wyznaczyć szczyt inflacji bazowej, a w kolejnych miesiącach inflacja będzie hamować, by osiągnąć ok. 8 proc. rdr w ostatnim kwartale” - przewidują.
ING Economics Poland
Analitycy banku wskazali, że za spadek rocznego wskaźnika inflacji względem marca odpowiadały przede wszystkim ceny żywności. W kwietniu żywność podrożała o 19,7 proc., licząc rok do roku, wobec 24 proc. w marcu, co obniżyło roczny wskaźnik inflacji ok. 1,1-1,2pkt. proc. Poza tym po raz pierwszy od ponad dwóch lat ceny paliw były nieznacznie niższe niż rok wcześniej (o 0,1 proc.). Obniża się także roczne tempo wzrostu cen energii.
W naszej ocenie w kontekście uporczywie wysokiej inflacji bazowej w 2023 nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się pod koniec III kw. 2024 r. – dodano.
Analitycy PKO BP
pap, TT, jb