AKTUALIZACJA
RPP nie zmieniła stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy z rzędu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
I tak, jak dotychczas:
• stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. w skali rocznej;
• stopa lombardowa wynosi 7,25 proc. w skali rocznej;
• stopa depozytowa wynosi 6,25 proc. w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli wynosi 6,80 proc. w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli wynosi 6,85 proc. w skali rocznej.
Według członków Rady, o czym czytamy w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP, „osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację”. To będzie również oddziaływać w stronę niższej dynamiki cen w Polsce.
„Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – czytamy w komunikacie.
Jak czytamy dalej, ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, „powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo”.
„Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” – podał NBP w komunikacie.
GUS informował wcześniej, że - według szybkiego szacunku - inflacja CPI w kwietniu 2023 r. – wyniosła 14,7 proc. r/r, a w marcu 16,1 proc. r/r.
Jutro o 15.00 odbędzie się konferencja Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego.
rb