Polska magnesem inwestycyjnym. Giganci chcą współpracy
W Polsce przybywa inwestycji zagranicznych. Można powiedzieć, że nasz kraj staje się technologicznym centrum międzynarodowych przedsięwzięć. Skąd takie wnioski?
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla globalnych inwestorów. W roku 2022 zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce, przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ponad 3,7 mld euro. To wzrost o 200 mln euro w porównaniu z 2022 i aż o miliard euro więcej niż w 2020 roku.
W Polsce nie tylko wzrasta liczba inwestycji, ale również zmienia się też charakter podejmowanych przedsięwzięć. Do naszego kraju trafiają zaawansowane projekty z obszaru badań i rozwoju (R&D), które są realizowane przez światowych gigantów.
Jakiś czas temu zaczęliśmy świadczyć usługi na zasadzie outsourcingu, które bardzo szybko urosły do poziomu R&D. Przez to, że mamy teraz naprawdę sporo tego typu centrów R&D, które dobrze funkcjonują w Polsce, dzisiaj stajemy się coraz bardziej atrakcyjni pod tym względem - mówi Paweł Kurtasz i wskazuje także na inne czynniki, które miały wpływ na napływ akurat tego rodzaju inwestycji do Polski, dodaje wy wywiadzie dla wnp.pl Paweł Kurtasz.
Przykładowo w styczniu Netflix zapowiedział otwarcie centrum inżynieryjnego w Warszawie. W lutym Volvo ujawniło plany uruchomienia Tech Hubu w Krakowie, a podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Microsoft zapowiedział uruchomienie regionu przetwarzania danych w chmurze w Polsce - to najnowocześniejsza i pierwsza inwestycja tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu stajemy się technologicznym zapleczem dla międzynarodowych korporacji
Czytaj też: Upada niemiecki producent samochodów. Klienci bez zaliczek
Czytaj też: Niezniszczalne geny człowieka. Chiny ogłaszają sukces
Czytaj też: 1,4 mln Polaków otrzyma zwrot z ZUS, jeśli złoży wniosek
wnp, jb