Niemcy chcą wpuszczać imigrantów całymi rodzinami
Mniej, czyli więcej? Rząd Niemiec chce poprzeć surowsze kontrole azylowe na zewnętrznych granicach UE, ale chce przy tym, co bardzo ważne, zrobić wyjątek dla rodzin z dziećmi – informuje w poniedziałek agencja dpa. Jak przypomniał portal tygodnika „Spiegel”, tłem unijnych konsultacji jest rosnąca liczba migrantów
W najbliższy czwartek w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych UE mają dyskutować o „budzącej od lat kontrowersje reformie wspólnego europejskiego systemu azylowego CEAS”.
Takie jest stanowisko uzgodnione w rządzie federalnym – przekazał w poniedziałek w Berlinie zastępca rzecznika rządu Wolfgang Buechner.
Szefowa MSW Nancy Faeser (SPD) potwierdziła, że większość osób ubiegających się o azyl, które przybywają do Europy ze swoimi dziećmi, pochodzi z krajów o wysokim wskaźniku przyznawania azylu - takich jak Syria czy Afganistan.
CZYTAJ TEŻ: Niepotwierdzone: „Rosja podpisała kontrakt na dostawę amunicji”
Jak przypomina dpa, główną kwestię stanowi tutaj to, czy na zewnętrznych granicach UE powinny być przeprowadzane wstępne kontrole wniosków o azyl. Rząd niemiecki stoi na stanowisku, że osoby niepełnoletnie poniżej 18. roku życia, a także rodziny z dziećmi nie będą musiały przechodzić przez te procedury.
Oświadczenia takie złożyły już szefowa MSZ Annalena Baerbock i minister rodziny Lisa Paus (Zieloni). Z drugiej strony jednak istnieje obawa, wyrażona przez sekretarza generalnego FDP Bijana Djir-Sarai, że „może to zagrozić porozumieniu w Europie”.
Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej stanowi, iż „dzieci bez opieki oraz dzieci poniżej 12. roku życia wraz z członkami rodziny są zwolnione z procedury granicznej, pod warunkiem że nie ma obaw związanych z bezpieczeństwem”.
Chcemy szczególnie chronić dzieci i inne wrażliwe grupy – podkreśliła Faeser, wyjaśniając, że przystąpi do negocjacji na szczeblu unijnym ze stanowiskiem, uzgodnionym w ramach rządu.
CZYTAJ TEŻ: Min. Ziobro: wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko polityków
Jak przypomniał portal tygodnika „Spiegel”, tłem unijnych konsultacji jest rosnąca liczba migrantów. „Od miesięcy wiele osób próbuje przedostać się z Afryki Północnej przez Morze Śródziemne na południe Włoch. Od stycznia do Włoch na łodziach dotarło ponad 50 tys. migrantów, jak potwierdził Rzym”.
Z kolei w Niemczech Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców otrzymał ponad 100 tys. wstępnych wniosków o azyl tylko w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku, co oznacza wzrost o prawie 78 procent.
PAP, mw