Dziś obchody Święta Wojska Polskiego [RELACJA]
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego
Około 2 tys. żołnierzy uczestniczy we wtorek, 15 sierpnia, w Warszawie w defiladzie wojskowej pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Prezentowane jest ponad 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych. To kulminacyjny punkt tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.
Zebrani wzdłuż trasy defilady, którą wyznaczono na warszawskiej Wisłostradzie zobaczyć mogą m.in. czołgi M1A1 Abrams, czołgi K2, haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, drony bojowe Bayraktar TB2, zestawy obrony powietrznej Patriot i element polskiego systemu „WISŁA”.
Są też m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie zapowiedziano m.in. nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.
Para prezydencka złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza
W obecności przedstawicieli władz państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się we wtorek uroczysta zmiana posterunku honorowego. Para prezydencka złożyła wieńce.
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się Msza Święta
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się we wtorek o godz. 10 Msza św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Liturgii za ojczyznę i żołnierzy w 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczy bp polowy Wiesław Lechowicz.
W uroczystej eucharystii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wzieli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, generalicja, korpus dyplomatyczny, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W liturgii wzieli także udział wojskowi kapelani innych obrządków - jako goście.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
W dniu Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.
Prezydentowi towarzyszył m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Szef MON Mariusz Błaszczak zainaugurował bieg
Szef MON Mariusz Błaszczak zainaugurował we wtorek rano w Warszawie bieg, odbywający się w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, zorganizowanych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.
Bieg - jak powiedział minister obrony narodowej w krótkim wystąpieniu przed startem zawodów - jest formą uczczenia tych, którzy w 1920 stanęli w obronie Rzeczypospolitej, a także wyrazem szacunku dla dzisiejszych żołnierzy, którzy stoją na straży bezpieczeństwa kraju.
Wskazał też, że w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym są wybitni sportowcy - żołnierze, medaliści olimpijscy i triumfatorzy mistrzostw świata i Europy.
Dość powiedzieć, że w ostatnich igrzyskach europejskich 24 medale zdobyte przez polskich zawodników, to medale zdobyte przez sportowców - żołnierzy Wojska Polskiego” – powiedział Błaszczak.
Szef MON podziękował uczestnikom biegu za liczne przybycie. Jak wskazał, to bardzo ważne, by żołnierze byli w jak najlepszej formie.
Czytaj też: Media: Ścieki z niemieckiej fabryki wpływają do Odry
Czytaj też: Morderstwo transmitowano na żywo. Oglądało je 12 tys. osób
pap, jb