Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Jest wiele kwestii do rozwiązania, ale podpisanie umowy możliwe w 2015 r.

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 6 czerwca 2014, 17:52

  • Powiększ tekst

Pozostało wiele kwestii do negocjacji, ale w 2015 r. są szanse na podpisanie umowy handlowej UE-USA - powiedział w piątek podczas Wrocław Global Forum komisarz europejski ds. handlu Karel De Gucht.

De Gucht wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym umowie handlowej pomiędzy UE i USA oraz konkurencyjności współczesnej gospodarki. "W tym roku nie ma szans na podpisanie tej umowy choćby ze względów politycznych. Szanse na to otwierają się w przyszłym roku" - mówił komisarz.

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) zakłada wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz USA.

De Gucht dodał, że obecnie toczy się 14 procesów negocjacyjnych. "Lista różnic jest długa, chodzi m.in. o kwestie rynku usług czy rolnictwa" - mówił komisarz.

Polityk dodał, że rozszerzenie swobody handlu i inwestycji przyniesie korzyści dla obu partnerów. "O potencjale wymiany handlowej między UE i USA może świadczyć fakt, że jej dzienna wartość wynosi 2 mld euro. Umowa poszerzy mosty wymiany handlowej i zlikwiduje bariery ją ograniczające" - mówił.

Dodał, że pojawiają się obawy, że w wyniku umowy kraje europejskie będą musiały zrezygnować z niektórych standardów dotyczących na przykład ochrony żywności czy ochrony środowiska. "Zapewnia jednak, że obie strony zapewniły, iż nie zamierzają ograniczać tych zasad" - powiedział.

Negocjacje ws. umowy handlowej USA-UE trwają od ubiegłego roku. Będzie to największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii, obejmie jedną trzecią światowego handlu, 52 proc. PKB i 40 proc. produkcji.

Poza likwidacją różnego rodzaju barier w ramach TTIP wyeliminowane mają zostać również często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspólnie wytwarzają niemal połowę światowego PKB i odpowiadają za jedną trzecią światowego handlu. Wartość towarów i usług, jakimi każdego dnia ze sobą handlują, sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji USA w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska natomiast inwestuje w USA ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W tym roku w panelach dyskusyjnych weźmie udział ok. 450 polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE, USA oraz Ukrainy.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych