TYLKO U NAS
Płace wystrzeliły! Czy zagrożą spadkowi inflacji?
Styczniowy wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw okazał się wyjątkowo imponujący, szczególnie jeśli zestawimy jego wartość z obecnym odczytem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Tu pojawia się też pytanie o presję inflacyjną i dalszy scenariusz wydarzeń w polskiej gospodarce.
Jak podkreśla Michał Stajniak, analityk XTB większość danych makroekonomicznych wskazuje obecnie na osłabienie sytuacji gospodarczej w Polsce – choć widzimy także wysokie odczyty dotyczące płac, które mogą sugerować wciąż wysoką presję inflacyjną.
-Przypomnijmy, że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w styczniu aż o 12,8 proc., licząc w ujęciu rocznym. To sporo, patrząc na inflację, która w tym czasie wyniosła 3,9 proc. – zauważa Michał Stajniak.
Według niego, należy tutaj jednak zwrócić również uwagę na specyficzną sytuację, z jaką mamy do czynienia na początku roku.
-Mówimy tu o wyższych premiach wypłacanych w styczniu, ale również o rosnącej płacy minimalnej. W efekcie realny wzrost wynagrodzeń jest obecnie najwyższy od 2008 roku – dodaje ekspert XTB.
Czytaj też: Giełda powiela historię. Czy czeka nas ten scenariusz?
Możliwa presja inflacyjna
Jego zdaniem, ze strony płac możemy wciąż doświadczać istotnej presji inflacyjnej. Choć jednocześnie obserwujemy także osłabienie na rynku pracy.
-Zatrudnienie w styczniu – zgodnie z oczekiwaniami – spadło w ujęciu rocznym o 0,2 proc, natomiast w skali miesiąca odnotowaliśmy zwyżkę o 0,3 proc. (przy prognozach sięgających 0,4 proc. – przyp. red.) – mówi Michał Stajniak.
I dodaje: To jednak nie koniec negatywnych informacji dotyczących aktywności gospodarczej w Polsce. Co prawda produkcja przemysłowa odbiła w styczniu o 1,6 proc. w ujęciu rocznym oraz 2,3 proc. m/m. To jednak są to wartości zdecydowanie mniejsze od oczekiwań (tu prognozy zakłady poziom odpowiednio: 3,1 oraz 3,8 proc.).
W opinii analityka XTB, w dalszym ciągu obserwujemy też marazm w całej Europie – co odzwierciedlają niskie odczyty indeksów PMI.
Czytaj też: Warszawski parkiet pod presją kapitału zagranicznego
Jaka perspektywa na obniżki?
-Czy te dane zmienią perspektywę dotyczącą kosztu pieniądza w Polsce? Raczej nie. Choć proinflacyjne odczyty płacowe mogą utwierdzić Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu, że stóp procentowych nie należy w tym momencie obniżać – dodaje Michał Stajniak.
Z drugiej strony, zwraca on uwagę, że dane dotyczące aktywności gospodarczej czy zatrudnienia nie są jeszcze na tyle słabe, aby wzbudzać alarm wśród bankierów centralnych.
Krzysztof Pączkowski