
Te buty nosiła cała Polska
Ponad 50 par butów wyprodukowanych w największej fabryce obuwia w PRL można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Ekspozycja została zorganizowana z okazji 65. rocznicy powstania Zakładów Przemysłu Skórzanego Radoskór. W tym roku mija 25 lat od chwili jego likwidacji.
– Buty wyprodukowane w Radomiu nosiła przed laty cała Polska. Radoskór znany był zresztą na całym świecie, bo siatka sprzedaży obejmowała wszystkie kontynenty – przypomniał dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.
Na wystawie prezentowane są także zdjęcia, nagrody, medale, puchary, sztandary czy dyplomy przedsiębiorstwa.
Największy pracodawca
Radoskór powstał w 1959 r. jako przedsiębiorstwo państwowe utworzone z pięciu garbarni i dwóch zakładów obuwniczych prowadzących produkcję w oparciu o znacjonalizowane w 1945 r. przedwojenne linie produkcyjne fabryki Bata. W szczytowym okresie swej działalności był to największy pracodawca w mieście; zatrudniał ponad 12-14 tys. osób. Był patronem klubu sportowego RKS Radomiak, posiadał halę sportowo-widowiskową, zakładowy żłobek, przedszkole i przychodnię itp.
Na początku lat 70. XX w. w Radomiu wybudowano jedną z największych garbarni w Europie, która dostarczała surowiec do produkcji.
Załamanie rynku
Po przemianach w Polsce z przełomu lat 80. i 90. XX w., a także w związku z załamaniem się rynku zbytu w ZSRR kondycja zakładów znacznie się pogorszyła. W lutym 1999 r. przedsiębiorstwo zostało postawione w stan upadłości i zlikwidowane.
Wystawę można oglądać do 14 lipca tego roku.
Ilona Pecka (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Katowice: 54 mln zł na nowe miejsca pracy od Hatch
12 ochotników nie jadło nic przez siedem dni. Rezultat
Niemcy przed TS. „Wspierają ludobójstwo Palestyńczyków”
Dodatek do emerytury. Ponad 500 zł za psa”
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.