Szybka transformacja energetyczna - czy to możliwe?
Czy polska gospodarka jest w stanie trwale (i szybko) odejść od węgla? O tym rozmawiali eksperci podczas ostatniej debaty II Energetycznego Forum wGospodarce.pl.
Odejście od węgla i zastapienie go innym rodzajem energii nie jest procesem łatwym, jednak ze względu na presję Brukseli Polska musi przezeń przejść. Jak wskazał jednak Krzysztof Tchórzewski - były Minister Energii, pewne procesy wymagają czasu!
Procesy gospodarcze trwają i, co za tym idzie, szybka transformacja energetyczna nie jest możliwa. Należy brać pod uwagę wcześniejsze ustalenia i zobowiązania przy realizacji inwestycji.
Jak dodał były minister Polska nie jest samotną wyspą:
Wskutek np. potrzeby uzgadniania wielu kwestii z sąsiadami, procesy wydłużają się!
Jak dodał jednak Tchórzewski oczekiwania KE nie wzięły się zniką - były minister jasno wskazał, iż pewne siły w Polsce przesyłały do Brukseli sygnały dające eurokratom do zrozumienia, że polska transformacja mogłaby być szybka!
Wewnętrzne siły w Polsce, chcąc się popisać przed KE, naciskały by odejść od energetyki gazowej. Dziś widzimy, że był to błąd.
Sytuacja jednak, jak wskazał Tchórzewski, unormowała się:
Obecnie w ramach wsparcia dla energetyki węglowej otrzymaliśmy pomoc - wszystko po to by elektrownie węglowe były w stanie utrzymać energię w sytuacji gdy nie ma wiatru lub słońca, które zasilają OZE.
Z kolei Andrzej Sikora - prezes Instytutu Studiów Energetycznych - przypomniał kolejne fakty, cofając się… o ponad 20 lay wstecz!
Jak wykazał Sikora decyzje dotyczące transformacji energetycznej zostały podjęte na długo przed rządami Zjednoczonej Prawicy czy Platformy Obywatelskiej!
Warto wrócić do momentu gdy wchodziliśmy do UE i gdy w traktacie akcesyjnym zapisaliśmy zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych - w 2001, 2002 roku należało po prostu inaczej negocjować. Gdybyśmy negocjowali inaczej, moglibyśmy jeszcze operować na węglu do 2050 roku.
Co jest w tej chwili balastem dla szybkiego wdrażania zmian?
Problemem jest w Polsce koniunkturalizm, nie myślimy o tym, iż polityka energetyczna wymaga consensusu społecznego i programów pokoleniowych, 40-letnich.
Jak dodał ekspert:
Jesteśmy jednym z najbogatszych krajów na świecie, a nie doczekaliśmy się czegoś takiego jak model prognostyczny! Gdybyśmy mieli narzędzia i umiejętności, no i consensu społeczny to by to wyglądało inaczej.
II Energetyczne Forum portalu wGospodarce.pl – z udziałem przedstawicieli branży, ekspertów i decydentów jest okazją do wymiany opinii na temat wyzwań czekających polską elektroenergetykę w kontekście unijnych celów redukcji emisji a także związanych z nimi planowanych projektów inwestycyjnych – zarówno w źródła odnawialne jak w energetykę jądrową oraz o znaczeniu własnych zasobów surowcowych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Debaty odbywające się w studiu redakcyjnym przy ul. Finlandzkiej 10 w Warszawie transmitowane będą na żywo na profilu FB portalu wGospodarce.pl. Relacje z dyskusji zaprezentujemy też w tv wPolsce.pl oraz na łamach „Gazety Bankowej”.