TEMAT DNIA
Wybory samorządowe: Jaka frekwencja?
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 12, wyniosła 12,93 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Dodał, że najwyższą frekwencję odnotowano w Podlaskim, a najniższą - Dolnośląskim.
Marciniak przekazał, że według stanu na godz. 12, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców, w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 12 mln 17 tys. 627 osób.
Podał, że wydano karty do głosowania 1 mln 554 tys. 381 osobom uprawnionym, co stanowi 12,93 proc. w stosunku do liczby os. uprawnionych do udziału w wyborach.
Przewodniczący PKW przekazał, że najwyższą frekwencję na godz. 12 odnotowano w woj. podlaskim (15,83 proc.), woj. lubelskim (15,41 proc.), woj. podkarpackim (14,89 proc.). Natomiast najniższą - w woj. dolnośląskim (10,64 proc.), woj. opolskim (11,92 proc.) i woj. śląskim (11,97 proc).
O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.
Tu głosują najchętniej
Spośród miast wojewódzkich najwyższą frekwencję, na godz. 12, w drugiej turze wyborów samorządowych, zanotowano w Zielonej Górze - wyniosła ona 14,13 proc., a najniższą we Wrocławiu - 8,97 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
„Jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, ta informacja obejmuje dziewięć miast wojewódzkich (…) Najwyższa frekwencja wynosi 14,13 proc. - w Zielonej Górze, drugie miejsce - Kielce 13,63 proc. i trzecie miejsce Rzeszów 13,60 proc.” - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Ukraina nie odpuści. Czeka nas czołowe zderzenie
Nadchodzi fala upadłości firm! Chodzi o ceny energii
Złoto Glapińskiego! NBP ma 8,5 mld rezerw więcej
Tegoroczna majówka przyjaźniejsza dla portfela
„Z kolei najniższa frekwencja - Wrocław 8,97 proc., następnie Gorzów Wielkopolski - 10,02 proc. i trzecie miejsce Poznań - 11,16 proc.” - dodał.
Przewodniczący PKW poinformował też, że w stosunku do liczby uprawnionych, najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Stargard, powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie, gdzie frekwencja wyniosła 7,64 proc. Z kolei najwyższa fekwencja była w gminie Odrzywół, powiat przysuski, województwo mazowieckie, gdzie sięgnęła ona 28,05 proc.
PAP/ as/