Dziewczyny na politechniki? Wciąż w mniejszości
Na polskich uczelniach technicznych w 2022 r. kobiety stanowiły 44 proc. studentów - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Studentki częściej wybierały kierunki z dziedziny nauk społecznych, a mężczyźni z zakresu nauk inżynieryjnych i technicznych.
Jak wynika z danych Ośrodka Przetwarzania Informacji, na które powołuje się Tygodnik Gospodarczy PIE, w 2022 r. na polskich uczelniach technicznych w większości studiowali mężczyźni. Kobiety stanowiły 44 proc. studentów. Częściej wybierały też one kierunki związane z naukami społecznymi niż technicznymi.
Nowe technologie wybiera tylko 16 proc. pań
Studia na kierunkach z obszaru nowych technologii (obejmujące zarówno wytwarzanie takich technologii, jak i zaawansowaną analizę danych) w roku akademickim 2022/2023 wybrało tylko ok. 16 proc. kobiet.
Od roku akademickiego 2019/2020 do 2022/2023 odnotowano niewielki wzrost udziału kobiet wśród studiujących na uczelniach technicznych, z tym że udział studentek na kierunkach z obszaru 6 nowych technologii był względnie stały: zwiększył się zaledwie o 1,2 pkt. proc.
Równowaga na pięciu kierunkach
Tylko pięć kierunków z obszaru nowych technologii na publicznych uczelniach technicznych cieszyło się większym zainteresowaniem dziewcząt niż chłopców lub było ono na podobnym poziomie.
Były to: inżynieria biomedyczna (63 proc. kobiet), analityka biznesowa (56 proc.), informatyka społeczna (52 proc.), biocybernetyka i inżynieria biomedyczna (52 proc.) oraz inżynieria bezpieczeństwa pracy (50 proc.).
Najbardziej męskie wydziały
Na najbardziej zmaskulinizowanych kierunkach udział kobiet wynosił raptem kilka procent.
Były to: inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice (3 proc.), konstrukcja i eksploatacja środków transportu (3 proc.), automatyka i robotyka przemysłowa (4 proc.), pojazdy samochodowe (4 proc.) i mechatronika (4 proc.).
W Europie o 3 proc. więcej
PIE, powołując się na dane Eurostatu, wskazał, że choć w UE w 2021 r. kobiety stanowiły połowę lub więcej studentów, to ich udział na kierunkach informatycznych wynosił tylko 20 proc.
Największy udział kobiet miały uczelnie szwedzkie (32 proc.), rumuńskie (32 proc.) i greckie (30 proc.), a najmniejszy – belgijskie (12 proc.), hiszpańskie (14 proc.) i litewskie (14 proc.). Polskie uczelnie odnotowały jeden z niższych wyników – 16 proc.
W komunikacie podkreślono, że w latach 2013-2021 w UE nastąpił wzrost udziału kobiet studiujących kierunki informatyczne o 3 pkt. proc.
Największy wzrost miał miejsce w Estonii (o 8 pkt. proc.), Finlandii (o 6 pkt. proc.) i Chorwacji (o 6 pkt. proc.). Spadek udziału studentek kierunków informatycznych odnotowano natomiast w: Bułgarii (o 5 pkt. proc.), na Cyprze (o 5 pkt. proc.), Węgrzech (o 2 pkt. proc.), w Irlandii (o 2 pkt. proc.) i Portugalii (o 1 pkt. proc.). W Polsce udział ten zwiększył się o 2 pkt. proc.
PIE wskazało, że nierównowaga płci wśród studentów utrzymuje się potem na rynku pracy.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
A jednak! Polskie F-35 bez biało-czerwonej szachownicy
Cena gazu wzrośnie. I to drastycznie