Grupa Azoty. Dwóch chętnych do RN i tajemnicza przerwa
NWZ akcjonariuszy Grupy Azoty mające dokonać zmian w radzie nadzorczej zostało przerwane do 4 czerwca br. - poinformował w czwartek zarząd spółki.
Zarząd Grupy Azoty podał w czwartek w komunikacie, że podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (NWZA), które odbyło się 16 maja br., akcjonariusze mieli dokonać zmian w radzie nadzorczej spółki, ale zarządzili przerwę w obradach do 4 czerwca 2024 r. do godz. 10.00. Wskazano, że obrady będą kontynuowanie w siedzibie spółki w Tarnowie.
Spółka informowała w tym tygodniu, że 13 maja 2024 r. otrzymała z Ministerstwa Aktywów Państwowych - w imieniu Skarbu Państwa, będącego akcjonariuszem spółki - informację o zgłoszeniu Roberta Bednarskiego, jako kandydata na członka rady nadzorczej. Bednarski uzyskał pozytywną opinię rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.
Z kolei 14 maja Azoty przekazały, że Nationale-Nederlanden Otwarty Funduszu Emerytalny reprezentowany przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne zgłosił Piotra Dziwoka, jako kandydata na członka rady nadzorczej Grupy Azoty.
Skarb Państwa ma 33 proc. akcji Grupy Azoty, pozostała część należy do akcjonariuszy mniejszościowych.
»» O biznesie Grupy Azoty czytaj tutaj:
Kryzys pokonany? Azoty Polyolefins ruszyły z produkcją
Kim są kandydaci do RN?
Bednarski to absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studiów podyplomowych na SGH z zakresu Zarządzania Wartością Firmy, studiów doktoranckich w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pełnieniu funkcji dyrektora finansowego i członka zarządu w spółkach z branży rafineryjnej, chemicznej i budowlanej, w tym spółek publicznych, notowanych na GPW, takich jak Orlen, Ciech, Boryszew, Polimex-Mostostal.
Dziwok ostatnio był wiceprezesem zarządu GSK Polska. Wcześniej przez 11 lat (2011-2022) sprawował funkcję prezesa Shell Polska działając na rynku energii, paliw i gazu. W latach 1999-2002 jako prezes Shell Chemicals Nort East Europe odpowiadał za dział chemiczny Shell w Europie Środkowo-Wschodniej oraz WNP.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową.
Anna Bytniewska (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kiedy ujrzymy „Husarza”? Jest decyzja!