
Grupa Azoty. Dwóch chętnych do RN i tajemnicza przerwa
NWZ akcjonariuszy Grupy Azoty mające dokonać zmian w radzie nadzorczej zostało przerwane do 4 czerwca br. - poinformował w czwartek zarząd spółki.
Zarząd Grupy Azoty podał w czwartek w komunikacie, że podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (NWZA), które odbyło się 16 maja br., akcjonariusze mieli dokonać zmian w radzie nadzorczej spółki, ale zarządzili przerwę w obradach do 4 czerwca 2024 r. do godz. 10.00. Wskazano, że obrady będą kontynuowanie w siedzibie spółki w Tarnowie.
Spółka informowała w tym tygodniu, że 13 maja 2024 r. otrzymała z Ministerstwa Aktywów Państwowych - w imieniu Skarbu Państwa, będącego akcjonariuszem spółki - informację o zgłoszeniu Roberta Bednarskiego, jako kandydata na członka rady nadzorczej. Bednarski uzyskał pozytywną opinię rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.
Z kolei 14 maja Azoty przekazały, że Nationale-Nederlanden Otwarty Funduszu Emerytalny reprezentowany przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne zgłosił Piotra Dziwoka, jako kandydata na członka rady nadzorczej Grupy Azoty.
Skarb Państwa ma 33 proc. akcji Grupy Azoty, pozostała część należy do akcjonariuszy mniejszościowych.
»» O biznesie Grupy Azoty czytaj tutaj:
Kryzys pokonany? Azoty Polyolefins ruszyły z produkcją
Kim są kandydaci do RN?
Bednarski to absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studiów podyplomowych na SGH z zakresu Zarządzania Wartością Firmy, studiów doktoranckich w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pełnieniu funkcji dyrektora finansowego i członka zarządu w spółkach z branży rafineryjnej, chemicznej i budowlanej, w tym spółek publicznych, notowanych na GPW, takich jak Orlen, Ciech, Boryszew, Polimex-Mostostal.
Dziwok ostatnio był wiceprezesem zarządu GSK Polska. Wcześniej przez 11 lat (2011-2022) sprawował funkcję prezesa Shell Polska działając na rynku energii, paliw i gazu. W latach 1999-2002 jako prezes Shell Chemicals Nort East Europe odpowiadał za dział chemiczny Shell w Europie Środkowo-Wschodniej oraz WNP.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową.
Anna Bytniewska (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kiedy ujrzymy „Husarza”? Jest decyzja!
Polski cud komputerowy! Robi tyle co 50 tys. laptopów
Turów już nie zabiera wody Czechom
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.