
Niemcy każą sąsiadom drogo płacić za gaz
Cztery kraje Europy Środkowej: Austria, Czechy, Słowacja i Węgry zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania przeciwko Niemcom w związku z taryfą gazową. Ich zdaniem, opłaty, jakich żądają Niemcy, godzą w ich bezpieczeństwo energetyczne.
Owa opłata to następstwo kryzysu energetycznego, który osiągnął szczyt w 2022 roku, gdy po inwazji Rosji na Ukrainę, Europa została odcięta od dostaw rosyjskiego gazu. Gdy Rosjanie zakręcili gazowy kurek, wiele krajów unijnych musiało szybko znaleźć nowych dostawców. W tej grupie były też Niemcy, które część tych kosztów przerzuciły jednak na sąsiadów – Austrię, Czechy, Słowację i Węgry - podnosząc im opłaty za tranzyt gazu.
Opłatą jest obłożony surowiec pobierany z niemieckich magazynów. Dzięki tej opłacie Niemcy mają odzyskać miliardy euro, które wydały na zakup gazu po zawyżonych cenach za granicą w czasie kryzysu energetycznego.
WYPEŁNIJ ANKIETĘ. Pomóż nam ulepszyć wGospodarce.pl!
Tymczasem, jak pisze agencja Reutera, Austria, Czechy, Węgry i Słowacja stwierdziły, że rozwiązanie to szkodzi ich wysiłkom na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu. Zakup gazu w Niemczech staje się zwyczajnie droższy.
We wspólnym dokumencie cztery kraje wezwały więc Komisję do „przełożenia słów na konkretne działania” w celu rozwiązania problemu.
»» Czytaj tutaj: Gazowa „solidarność” po niemiecku
Berlin zarabia na sąsiadach, a Bruksela nie reaguje
Komisja przygotowała wprawdzie postępowanie prawne przeciwko Niemcom w związku z taryfą, postrzeganą jako naruszenie zasad jednolitego rynku UE, ale dotąd nie wniosła pozwu - pisze Reuters.
„Wraz z planowanym zakończeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do końca tego roku, opłata znacząco zmniejszy bezpieczeństwo dostaw dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreślają cztery kraje.
Oczekuje się, że ministrowie energii krajów UE i Komisja Europejska omówią kwestię niemieckiej opłaty na czwartkowym spotkaniu w Brukseli.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Tąpnięcie na rynku węgla. Mamy transformację energetyczną
Alarm w lasach: 28 mld zł strat, 170 tys. ludzi na bruk!
To już „epidemia”! Zamykają się kolejne hipermarkety
Polskie mięso przegrywa na wszystkich rynkach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.