Ile aptek sprzedaje pigułkę dzień po?
Ponad 1050 aptek zostało zgłoszonych do pilotażowego programu sprzedaży tzw. pigułki dzień po. Około 700 ma podpisane umowy – podała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Według szacunków w lutym 2024 roku w Polsce funkcjonowało ponad 12 tys. aptek i punktów aptecznych.
Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja.
Duże miasta, duże apteki
Szefowa resortu zdrowia w TVN24 była pytana o to, ile aptek przystąpiło do programu.
Mamy ponad 1050 aptek zgłoszonych, z ok. 700 są już podpisane umowy – odpowiedziała Leszczyna.
Odniosła się też do stwierdzenia, że najwięcej aptek, które podpisały umowy, jest w dużych miastach.
To zrozumiałe, duże miasta, duże apteki, ale ja sprawdzałam. Mamy Tarnów, mamy Lublin, mamy Białystok, jest też ściana wschodnia – zapewniała.
W jej ocenie dostępność pigułki jest coraz większa.
Myślę, że tysiąc aptek przez pierwszy miesiąc to wcale nie jest mało. Liczę na kolejne. Dzisiaj nawet rozmawiałam z prezesem izby farmaceutycznej. Powiedział, że będzie coraz więcej – przekonywała Leszczyna.
Na receptę farmaceutyczną
-
Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego apteki mogą podpisywać umowy z NFZ na sprzedaż antykoncepcji awaryjnej dla kobiet i dziewcząt od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej.
»»Czytaj tutaj: Medycy kontra minister zdrowia: poszło o pigułkę „dzień po”
W praktyce pigułki dzień po będą sprzedawane na receptę farmaceutyczną dopiero, gdy apteki przejdą formalności związane z włączeniem do programu. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Listy aptek, w których są dostępne pigułki, publikują oddziały NFZ.
Raz w miesiącu
W aptekach, które przystąpiły do programu, farmaceuta (mający minimum rok doświadczenia zawodowego) może wystawić receptę farmaceutyczną na pigułkę, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu (hamuje lub opóźnia owulację, zapobiegając zapłodnieniu).
Wydanie leku ma poprzedzać przeprowadzony w osobnym pomieszczeniu przez farmaceutę wywiad z pacjentką. Jej wiek weryfikowany będzie na podstawie dokumentu ze zdjęciem.
Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki.
Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Granica: oddali strzały ostrzegawcze i zostali zatrzymani
Kryzys w branży drzewnej. Wielomiliardowe straty i utrata pracy?