PIE: ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć
Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa; w poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 proc.
Obietnice Donalda Tuska
Dobrze pamiętamy, jak premier Donald Tusk obiecał Polakom w kampanii wyborczej cenę 5,19 zł za litr benzyny. Co dodał minister finansów?
Jeśli cena ropy na rynkach spadnie o kolejne 20-30 proc., to 5,19 jest realne - powiedział w Radiu Zet Andrzej Domański, minister finansów.
Ceny benzyny wyższe
W opublikowanej w czwartek najnowszej edycji „Tygodnika Gospodarczego PIE” Instytut przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że w Polsce zużycie benzyny w latach 2020-2024 w sezonie wakacyjnym wzrasta o 17 proc., a oleju napędowego o 8 proc. w porównaniu do średniej rocznej. W latach 2021-2023 ceny benzyny na stacjach paliw w Polsce podczas wakacji były o 5 proc. wyższe niż w pozostałych miesiącach roku - zwraca uwagę PIE.
Notowania ropy w dół, a później w górę
Jak przypomina Instytut, średnia cena paliw w Polsce w II kwartale 2024 r. spadła o 3 proc.; w czerwcu przyczynami obniżki cen był spadek notowań ropy po decyzji OPEC+ o stopniowym wycofywaniu się z pakietu cięć wydobycia. Jednak, według ekonomistów, w nadchodzących tygodniach można spodziewać się zatrzymania przeceny na polskich stacjach, ponieważ między 3 a 17 czerwca ceny ropy Brent wzrosły o 8 proc., z 78,36 do 84,25 dol. za baryłkę, wracając do poziomu sprzed decyzji OPEC+.
Rafinerie i mieszanki paliw
PIE zwraca też uwagę na wpływ na ceny paliw czynników sezonowych. II kwartał w branży rafineryjnej jest zdefiniowany jako „sezon przejściowy”, w którym rafinerie przechodzą na produkcję mieszanek letnich. Produkcja takiego paliwa jest droższa niż paliwa zimowego – proces przetwarzania trwa dłużej, a ogólna wydajność na baryłkę ropy jest niższa - podano.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Przyszłość należy do aut elektrycznych
Atom. Kluczowa inwestycja dla Polski. STOP!
Koniec „belkowego”? Rewolucja w opodatkowaniu kapitału
Gigantyczny kontrakt czołgowy. Będzie finał?
pap, jb