Górnicy mówią dość. Złożyli petycję w MKiŚ
Związkowcy z WZZ „Sierpień 80” i ZZ „Kontra” w trakcie piątkowego protestu złożyli petycję w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Sprzeciwiają się m. in. propozycji resortu dotyczącej norm jakości węgla i wyłączeniom bloków węglowych 200 MW.
Nowe otwarcia czy likwidacje?
W trakcie piątkowego protestu związków zawodowych WZZ „Sierpień 80” i ZZ „Kontra” protestujący złożyli w resorcie klimatu petycję. Sprzeciwiają się propozycjom norm jakości węgla, planom wyłączania tzw. dwusetek, czyli bloków węglowych 200 MW i domagają się uruchomienia nowej odkrywki w Złoczewie.
Rząd zgodny z KE, niezgodny z polską gospodarką
Oczekujemy, że ministerstwo wycofa się ze zmian, które chce wprowadzić. Po pierwsze, żadna z polskich kopalń (…) nie jest w stanie spełnić tych norm nawet w wersji kompromisowej. Po drugie, bez decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Polsce prawa do pomocy publicznej dla górnictwa, ta pomoc publiczna jest nielegalna, a rozporządzenie sprawi, że ona będzie musiała być jeszcze większa, niż przewidziana – powiedział przewodniczący „Sierpnia 80” Bogusław Ziętek.
Jak wytłumaczył w piątek rzecznik ministerstwa klimatu Hubert Różyk nowelizacja rozporządzenia o normach jakości paliw stałych potrzebna jest do uruchomienia drugiej transzy pieniędzy z KPO.
Ministerstwo wysłucha, ale zrobi swoje
Zapewnił też, że ministerstwo wysłucha opinii protestujących, ale i tak przyjmie rozporządzenie jeszcze w lipcu.
Plan jest taki, żeby rozporządzenie w lipcu było - podkreślił Różyk.
Zmiany od 1 grudnia 2024 roku
Pierwsze zmiany norm jakości węgla zaczęłyby obowiązywać 1 grudnia 2024 r.
WZZ „Sierpień 80” i ZZ „Kontra”, to związki zawodowe, reprezentujące m.in. górników.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Zaczęło się! Ceny gazu rosną o jedną czwartą
Obowiązkowa termomodernizacja domów! W programie „Czyste Powietrze”
Euro w Polsce? Bruksela ocenia
Od Francji zależą teraz losy Zielonego Ładu
pap, jb