Cena ropy rośnie! Jest jeden powód
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną wraz z nasilającym się niepokojem inwestorów o sytuację na Bliskim Wschodzie - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,45 USD, wyżej o 0,29 proc.
Brent na ICE na X jest wyceniana po 78,45 USD za baryłkę, w górę o 0,15 proc.
Będzie atak Iraku?
Inwestorzy są zaniepokojeni rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie spodziewany jest atak odwetowy Iranu na Izrael za niedawne zabójstwa przywódców Hezbollahu i Hamasu.
Trwają naciski amerykańskiej dyplomacji na Iran, by ten ograniczył swój odwet na Izraelu za śmierć lidera Hamasu w Teheranie.
W ciągu ostatniego tygodnia administracja prezydenta USA Joe Bidena prowadziła intensywne działania dyplomatyczne i wojskowe, by zapobiec wojnie na Bliskim Wschodzie.
Władze Izraela nadal przygotowują się na atak Iranu, chociaż komentarze irańskiego prezydenta podczas rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem sugerowały możliwość podjęcia działań dyplomatycznych w celu deeskalacji napięć.
Rozmowy
Prezydent Iranu powiedział prezydentowi Francji, że Stany Zjednboczone i Europa muszą nakłonić Izrael do zaakceptowania zawieszenia broni w Strefie Gazy, aby zmniejszyć napięcie w regionie.
Republika Islamska, główny sponsor Hamasu, wielokrotnie przysięgała pomścić zabójtwo politycznego przywódcy tej organizacji Ismaila Haniji w Teheranie w ubiegłym tygodniu.
Hamas jest uznawany przez USA i Unię Europejską za organizację terrorystyczną.
Zapasy ropy i benzyny
Na razie nie możemy ignorować ryzyka związanego z dostawami ropy z krajów Bliskiego Wschodu - mówi Zhou Mi, analityk Chaos Research Institute.
Nadal też istnieją ryzyka makroekonomiczne, które dla cen ropy mogą okazać się +przeciwnymi wiatrami” - ostrzega.
Tymczasem - jak wynika z oficjalnych amerykańskich danych - w USA maleją zapasy ropy i są obecnie na najniższym poziomie od lutego 2024 r.
Zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 3,73 mln baryłek, czyli o 0,86 proc., do 429,32 mln baryłek. To już szósty z kolei tydzień spadku tych zapasów.
Zapasy benzyny wzrosły jednak w tym czasie o 1,34 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 225,1 mln baryłek.
Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 0,95 mln baryłek, czyli o 0,75 proc., do 127,8 mln baryłek.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
RPO broni kierowców przed gigantycznymi karami!
Rośnie problem. Banki mają za dużo wolnej gotówki
Segregacja śmieci. Będzie aż sześć pojemników
To koniec! Hotel Marriott zniknie z mapy Warszawy
pap, jb
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: