Nowa lista najbogatszych krajów świata. Gdzie Polska?
Niemiecki miesięcznik dla przedsiębiorców Manager Magazin opublikował najnowszy ranking 20 najbogatszych krajów świata. W zestawieniu wzięto pod uwagę czynniki, które w największym stopniu definiują pojęcie dobrobytu: PKB i siłę nabywczą pieniądza.
Gdyby podstawą rankingu był wyłącznie PKB czyli suma wszystkich dochodów generowanych w danym państwie, pierwsza czwórka rankingu wyglądałaby tak: Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy, Japonia.
Niemcy wypadli z TOP 20
Eksperci z Manager Magazin uznali jednak, że sam produkt krajowy brutto nie jest wystarczającym wskaźnikiem dla precyzyjnego określenia poziomu dobrobytu mieszkańców. Dlatego wzięli pod uwagę również drugi czynnik, a więc siłę nabywczą pieniądza, która wskazuje, ile kosztuje określona ilość towarów i usług w różnych krajach. Po uwzględnieniu tego drugiego wskaźnika okazało się, że Niemcy wypadły z czołowej dwudziestki!
Jest kilka zaskoczeń
Tak prezentuje się lista najbogatszych krajów i ich PKB per capita. Co ciekawe, znalazły się w nim państwa, które, pomimo trwających wojen, bolesnych skutków pandemii i innych światowych kryzysów, są w stanie utrzymać gospodarkę i jakość życia mieszkańców na wysokim poziomie. Żeby analiza była bardziej czytelna, portal biznesinfo.pl przeliczył wartości podane przez Manager Magazin na naszą walutę. Zamieszczamy również równowartość poszczególnych kwot w dolarach.
Polska nie wypadła najlepiej
Choć głośno było ostatnio, że nasz kraj puka do elitarnej grupy krajów G20 – 20 największych gospodarek świata, to na tle państw objętych rankingiem Manager Magazine wypadamy dość blado. Nasze PKB per capita, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynosiło w 2023 roku, 90 459 zł, co odpowiada 21 034 dol. To więcej niż o połowę mniej niż w przypadku dwudziestej w zestawieniu Belgii.
Źródło: Manager Magazine, biznesinfo.pl
Oprac. GS
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skutki olbrzymiej nieodpowiedzialności pseudoekologów
Co z wielką kopalnią na Śląsku? „Ona już kończy życie”
Kolejna polska branża pod unijną gilotyną
»» Rozmowa z Markiem Budziszem, publicystą i analitykiem o budowie silnej polskiej armii na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: