AKTUALIZACJA
Przemysł osiągnął dno dołka. Teraz w górę?
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 49,2 pkt w październiku 2024 r. wobec 48,6 w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. To najwyższy w trwającej od dwóch i pół roku sekwencji zniżkowej, która rozpoczęła się w maju 2022 roku. Konsensus rynkowy wynosił 48,4 pkt. Przyszłoroczne prognozy sugerują odbicie produkcji przemysłowej, według konsensusu prognoz tempo wzrostu produkcji w Polsce będzie wyższe niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił PIE komentując dane o wskaźniku PMI.
„Najnowsze wyniki badań PMI® przeprowadzonych przez S&P Global zasygnalizowały ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym w październiku, pojawiły się jednak oznaki ożywienia, ponieważ zarówno produkcja, jak i zatrudnienie wzrosły. Główny wskaźnik odnotował najwyższą wartość od dwóch i pół roku pomimo przyspieszonego spadku nowych zamówień. Presje cenowe osłabły – koszty produkcji spadły w najszybszym tempie od 12 miesięcy, a tempo spadku cen wyrobów gotowych było najwyższe od siedmiu miesięcy. Tymczasem prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym roku były wciąż względnie słabe, co odzwierciedlało obawy o niemiecką gospodarkę i sektor motoryzacyjny” - czytamy w komunikacie.
Respondenci badania zaraportowali pogorszenie koniunktury w Niemczech oraz innych krajach UE, podano także.
Przełamany 29-miesięczny trend spadkowy
Polscy producenci zwiększyli w październiku produkcję, zamykając tym samym rekordowy 29-miesięczny okres spadku. Tempo ekspansji było jednak marginalne.
„Wraz ze wzrostem produkcji w październiku zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle. Do września włącznie poziom zatrudnienia obniżał się nieustannie przez 28 miesięcy (najdłuższy okres cięć etatów od 2004)” - czytamy dalej.
„W październiku polski Wskaźnik PMI wzrósł czwarty miesiąc z rzędu, pokazując, że polski sektor wytwórczy był bliski stabilizacji. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno produkcja jak i zatrudnienie wzrosły w ciągu miesiąca, aczkolwiek tempo ekspansji w obu przypadkach było skromne. Wzrost produkcji opierał się głównie na zmniejszaniu zaległości, gdyż nowe zamówienia ponownie spadły. Innym pozytywem wynikającym z najnowszych badań była słabsza presja cenowa. Średnie koszty produkcji spadły w największym stopniu od października 2023, a ceny wyrobów gotowych obniżono w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy” - skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.
ISBnews,sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polskie lasy rosną, podczas gdy świat się wylesia
Sprzedaż zagraniczna polskiej żywności pikuje!
Tokio zaoferuje nam najnowszą technologię w energetyce?
»» Eksperci ekonomiczni na antenie telewizji wPolsce24 o budżetowej dziurze Tuska – oglądaj tutaj: