Duże firmy od płatności przekombinowały. Teraz zwrócą
Firmy mPay i Revolut Bank UAB w nieprawidłowy sposób informowały o zmianach opłat w obowiązujących umowach - poinformował w środę UOKiK. Urząd zobowiązał spółki do zwrotu niesłusznie pobranych opłat oraz zapłaty rekompensaty klientom.
Firmy mPay i Revolut Bank UAB informowały o proponowanych zmianach warunków zawieranych z konsumentami umów o usługę płatniczą w linku do strony internetowej zawartym w e-mailu zamiast na trwałym nośniku informacji; a to nie daje gwarancji, że przedsiębiorca nie będzie w nie ingerował. Obie firmy miały też w swoich umowach odpowiednich klauzul modyfikacyjnych pozwalających na ich zmianę - poinformował w środę w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Automatyczny zwrot dla konsumentów
UOKiK przekazał, że postępowania, które wobec firm prowadził Urząd, zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących obie do automatycznego zwrócenia uprawnionym konsumentom kwot, które zostały przez nich nadpłacone w wyniku wprowadzenia podwyżek lub nowych obciążeń. O zwrot opłat będą mogli wystąpić również byli klienci obu spółek oraz nieaktywni użytkownicy aplikacji mPay - dodano.
W ramach rekompensaty spółki będą też musiały zaoferować uprawnionym konsumentom czasowe udogodnienia. W przypadku mPay – bezpłatny miesięczny plan subskrypcyjny „GOLD”, a dla korzystających z Revolut Bank UAB – bezpłatne podwyższenie obecnego planu, a w niektórych przypadkach zasilenie konta równowartością miesięcznej opłaty abonamentowej, a także dodatkowy cashback za dokonywane zakupy.
Firmy ukrywały wprowadzanie wyższych opłat
UOKiK wyjaśnił, że obie firmy informację o zmianie umowy o usługę płatniczą i wprowadzeniu wyższych opłat spółki udostępniały klientom w wiadomościach e-mail, w których znajdował się link do strony internetowej danego przedsiębiorstwa. Tam dopiero konsumenci mogli pobrać zmienione umowy w formie plików pdf. Prezes UOKiK ocenił, że przekazywanie powyższych informacji następowało w nieprawidłowej formie, bo strony te nie są nośnikami trwałymi.
Zdaniem Urzędu, taki sposób informowania nie daje klientowi pewności, że pobrana wersja pliku jest identyczna z tą pierwotnie umieszczoną, bo przedsiębiorca ma techniczną możliwość modyfikacji treści i zawartości swojej strony. „Między wysłaniem wiadomości mailowej z linkiem a pobraniem dokumentu plik może zostać zmieniony lub usunięty. Dlatego prawo wymaga dostarczenia konsumentom istotnych informacji na trwałym nośniku zabezpieczonym przed ingerencją ze strony nadawcy” - napisano. Dodano, że trwały nośnik to m.in. dokument papierowy, karta pamięci, pendrive, wiadomość mailowa lub załączony do niej plik.
„Gwarancja trwałości i niezmienności treści”
„Istotne kwestie związane z umową o usługę płatniczą i ewentualne wszelkie jej zmiany muszą być przekazywane w formie, która gwarantuje trwałość i niezmienność treści, a także bezpośredni dostęp do nich bez ograniczeń czasowych. Chodzi o gwarancję, że przedsiębiorca nie będzie w nie ingerował, a konsument będzie mógł, w razie potrzeby, powołać się na przysługujące mu prawa” - ocenił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Urząd zwrócił ponadto uwagę, że aby przedsiębiorca mógł wprowadzić zmiany w umowie na czas nieokreślony - zgodnie z przepisami - niezbędna jest odpowiednia klauzula modyfikacyjna, która „precyzyjnie i jednoznacznie wskaże konkretne okoliczności warunkujące taką zmianę„. Zdaniem UOKiK, spółka mPay – w usłudze niepodlegającej pod przepisy ustawy o usługach płatniczych - bez odpowiednich postanowień umownych jednostronnie zmieniła Regulamin Aplikacji mPay i pobierała od swoich klientów nowe lub podwyższone opłaty.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rosną polskie zapasy złota. Coraz bliżej nam do EBC
Jest źle za rządów Tuska. GUS: Eksport i import – spadek nawet o 20 proc.!
Szef InPostu wzywa polityków do zgody w sprawie gospodarki
»»Daniel Obajtek ujawnia powiązania rosyjskiej spółki dostarczającej gaz dla warszawskiej komunikacji miejskiej – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24