Francja sprowadzi uran do reaktorów z pustyni Gobi
Francuski koncern Orano, specjalizujący się w energetyce jądrowej, podpisał kontrakt z Mongolią dotyczący eksploatacji wielkiego złoża uranu na pustyni Gobi - podała w piątek agencja AFP. Paryż określa umowę jako historyczną i umacniającą suwerenność energetyczną kraju.
Kontrakt podpisany został w piątek w Ułan Bator. Francuski minister ds. handlu zagranicznego Laurent Saint Martin oświadczył, że umowa jest „historyczna” ze względu na swą skalę i strategiczny wymiar. Wzmacnia też ona „suwerenność Francji” dzięki temu, że „przyczynia się do zapewnienia (krajowi) dostaw (surowców) energetycznych” - dodał minister.
Koncern Orano, w 90 proc. należący do państwa, zaopatruje w uran elektrownie nuklearne, a zapewnienie tych dostaw jest dla Francji kluczową kwestią - podkreśliła agencja AFP. W 2023 r. 65 proc. krajowej produkcji elektryczności zapewniała energetyka jądrowa.
Inwestycja warta 1,55 mld euro
Francusko-mongolskie negocjacje dotyczące eksploatacji złoża uranu Zuuvch-Ovoo trwały dwa lata. Rząd Mongolii informował w 2024 r., że łączna wartość inwestycji wyniesie 1,55 mld euro, a produkcja rozpocznie się w 2027 r. Zasoby złoża szacowane są na około 90 tys. ton i uważane jest ono za jedno z 10 najważniejszych na świecie.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Siedem powodów, żeby bronić gotówki
Gietrzwałd. Wyrok, który komplikuje inwestycję Lidla
Chris Wright: „Nie ma brudnej i czystej energii”
»»Górnicy z kopalni Bogdanka bronią miejsc pracy. Głodówka! – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24