Korporacje nie chcą wejść w gospodarkę zeroemisyjną
Tylko 41 proc. wielkich firm na całym świecie przyjęło plan łagodzenia zmian klimatu – wynika z badania firmy EY – pisze „Rzeczpospolita”.
Jak zauważa gazeta, prezydent Donald Trump w swoim przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział wyjście Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego z 2015 r., w którym rządy państw zgodziły się ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia C. powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej.
Zdaniem dziennika, Trump jest wyrazicielem oczekiwań wielkiego biznesu. Z badania EY (w którym wzięło udział 1400 firm z 51 krajów z 13 sektorów gospodarki) wynika, że koncerny lekceważą zagrożenia i dane naukowe w imię krótkoterminowych zysków.
„Mimo że zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla życia, a rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów, firmy nie zwiększają tempa procesu przechodzenia na gospodarkę zeroemisyjną” – czytamy w „Rz”.
EY obliczył, że średni PKB dla 51 krajów objętych badaniem spadnie o 35 proc. do 2100 r., jeśli nie zostaną podjęte dalsze działania na rzecz klimatu.
„Wycofanie się USA z porozumienia paryskiego doprowadzi do wzrostu globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale może zwiększyć konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Decyzja ta budzi jednak obawy o długoterminowe skutki środowiskowe” – powiedziała, cytowana przez „Rz” Oliwia Komada, ekonomistka z Zespołu Analiz Ekonomicznych EY.
Tylko 41 proc. wielkich firm na całym świecie przyjęło plan łagodzenia zmian klimatu i to mimo tego, że globalne temperatury biją nowe rekordy – czytamy w gazecie.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
„Ceny masła w górę”. Mimo obietnic rządu. Oto one
30 proc. światowych złóż. Tylko na tej wyspie!
Nigeria zaleje Afrykę benzyną. „Zakończy handel z Unią Europejską”
»» Trwa strajk głodowy górników z kopalni Bogdanka - obejrzyj na antenie telewizji wPolsce24