
Wskaźnik PMI. Rząd jedno, eksperci drugie
We wtorek S&P Global podał, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu br. wyniósł 50,7 pkt. wobec 50,6 pkt. w lutym. Nowe zamówienia zwiększyły się drugi miesiąc z rzędu. Rząd przypisuje sobie sukces, eksperci przestrzegają „to z obawy przed wojną handlową”
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu br. wyniósł 50,7 pkt. wobec 50,6 pkt. w lutym – podała we wtorek firma S&P Global.
Rząd przypisuje sobie zasługi
Nowe zamówienia zwiększyły się drugi miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od lutego 2022 r.
Pomimo groźby wojny handlowej prognozy na najbliższe 12 miesięcy znów się poprawiły, a optymizm biznesowy zwiększył się czwarty miesiąc z rzędu – skomentował wyniki PMI dla przemysłu minister finansów Andrzej Domański.
Czy ma racje?
mBank
PMI wzrósł jedynie delikatnie w marcu (50,6 -> 50,7). Wybicie w górę ze zwężającego się kanału: kupuj. Kupuj tym bardziej, jeśli wierzysz w renesans wydatków publicznych w Europie - podaje mBank na platformie X
Eksperci Lewiatana: to obawy przed wojną handlową napędziły odczyt PMI
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu to chwilowa poprawa nastrojów, za którą stoi mechanizm wyprzedzania wojny celnej - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Dodał, że obawy o kolejne pomysły Donalda Trumpa w wojnie handlowej sprawiają, że szybko rosną zamówienia.
PMI w marcu wzrósł o 0,1 pkt do poziomu 50,7 pkt. To najlepszy wynik od 2022 r. Czy jednak jest się z czego cieszyć i obwieszczać odbicie jednej z ważniejszych gałęzi gospodarki? W naszej ocenie, niestety nie. To chwilowa poprawa nastrojów, za którą stoi mechanizm wyprzedzania wojny celnej - wskazał Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.
Wojna na horyzoncie, zakupy potrzebne
Obawy o kolejne pomysły prezydenta USA w wojnie handlowej sprawiają, że każdy zamawia i kupuje co może i to jak najszybciej. Stąd mamy w indeksie PMI wzrost liczby nowych zamówień” - dodał.
PKO BP: to wydatki na obronność
Ekonomiści PKO BP, uważają, że wynik był wspierany przez ożywienie popytu zewnętrznego.
Po raz pierwszy od ponad trzech lat wzrosły bowiem zamówienia eksportowe na fali poprawy koniunktury w UE, która jest widoczna przede wszystkim w Niemczech, ze względu na perspektywę wzrostu wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę i obronność – dodali.
Analitycy banku poinformowali, że wraz z przyrostem zamówień firmy odnotowały przyspieszenie produkcji.
Wzrosły ceny produktów gotowych
Podkreślili, że drugi miesiąc z rzędu wzrosły ceny produktów gotowych, ale ocenili, że presja cenowa nadal pozostaje umiarkowana. Dodali, że wzrost kosztów ograniczał m.in. mocny złoty.
Marcowa redukcja zatrudnienia
Ekonomiści PKO BP wskazali, że marzec przyniósł redukcję zatrudnienia, ale dodali, że wcześniej raportowane były wzrosty liczby etatów. Zastrzegli jednak, że według danych GUS z sektora przedsiębiorstw widać spadki zatrudnienia w przemyśle w ujęciu rocznym.
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
pap, jb
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Już drążą tunel! Rewolucja kolejowa na południu Polski
Marcowa inflacja wciąż dotkliwie wysoka
Efekt Tuska: lawina zwolnień grupowych!
»»Migranci w Polsce - mieszkańcy Zambrowa boją się wychodzić z domów – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24