
PERSONALIA
Adam Leszkiewicz prezesem PGZ
Adam Leszkiewicz, dotychczas prezes Grupy Azoty, został wybrany przez radę nadzorczą na nowego prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej; obejmie obowiązki 12 maja - przekazała PAP Polska Grupa Zbrojeniowa.
O wybraniu nowego prezesa PGZ poinformowała w piątek w komunikacie przesłanym PAP. Nowym prezesem PGZ zostanie Adam Leszkiewicz, który wcześniej w piątek zrezygnował ze stanowiska prezesa Grupy Azoty; nieoficjalnie informację w jego wyborze podawały w ostatnich dniach media.
Nowy prezes ma objąć obowiązki w poniedziałek, 12 maja.
»» O odejściu prezesa Grupy Azoty czytaj tutaj:
Niespodziewana rezygnacja prezesa Grupy Azoty
Kim jest nowy prezes PGZ?
Leszkiewicz to menedżer związany w przeszłości z różnymi spółkami Skarbu Państwa, m.in. Azotami, czy Polskim Holdingiem Nieruchomości; związany był przede wszystkim z branżą chemiczną oraz budowalną. W latach 2009-2011 pełnił także stanowisko wiceszefa ówczesnego Ministerstwa Skarbu Państwa.
W latach 2016-2023 w Leszkiewicz zasiadał zarządach spółek z międzynarodowych grup: Steag GmbH i EPH a.s. Wcześniej, w latach 2012-2016 był m.in. prezesem zarządu i dyrektorem generalnym w Grupie Azoty Kędzierzyn. Jest też członkiem Rady Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.
W latach 2009-2011 był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Skarbu Państwa (dzisiaj MAP), gdzie nadzorował m.in. spółki z branży chemicznej, rolno-spożywczej, nieruchomości i działające na rzecz administracji publicznej.
Jak dodano, nowy prezes PGZ jest absolwentem obecnego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej i dziennikarstwa na obecnym Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej.
Poprzedni prezes PGZ Trofiniak zrezygnował z pełnienia funkcji po nieco ponad roku; objął funkcję pod koniec marca ub.r., a rezygnację złożył na początku kwietnia tego roku. Trofiniak powoływał się na względy osobiste; w mediach pojawiały się jednakże spekulacje, że mogło chodzić o niezadowolenie po stronie MON z działania Grupy i m.in. zbyt wolnych działań na rzecz uruchomienia w Polsce na dużą skalę kluczowej amunicji artyleryjskiej 155 mm.
Biznes PGZ
Rozwinięcie produkcji amunicji to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań dla PGZ. Niedawno zawarta została także umowa z MON na dostawę dla Wojska Polskiego pierwszych 111 bojowych wozów piechoty Borsuk, których łącznie wojsko - według deklaracji - potrzebuje w różnych wersjach grubo ponad tysiąc. Spółki PGZ odpowiadają też m.in. za realizację programu Miecznik, w ramach którego polska marynarka ma otrzymać trzy nowe fregaty, a także szereg różnych innych kontraktów na wyposażenie polskich sił zbrojnych.
PGZ to największy w Polsce i jeden z większych w Europie koncernów zbrojeniowych; skupia on najważniejsze polskie firmy zbrojeniowe, jak np. Huta Stalowa Wola, Nitro-Chem czy MESKO. Obecnie w zarządzie PGZ zasiadają - oprócz nowego prezesa: Arkadiusz Bąk, Marcin Idzik, Piotr Zawieja oraz Jan Grabowski.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. Jeszcze więcej kruszcu w NBP!
Dramat w porcie Gdynia: terminal zbożowy sparaliżowany!
Nowy papież Leon XIV z Ameryki Północnej
»» Habemus papam. Leon XIV – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.