
PILNE
Przełom! Wielka odwilż celna między USA i Chinami
Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się na obniżenie ceł na wzajemny import o 115 pkt. procentowych od 14 maja na 90 dni - wynika ze wspólnego oświadczenia wydanego w poniedziałek. Dodatkowo Chiny zobowiązały się do usunięcia środków pozataryfowych. To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
We wspólnym oświadczeniu strony podkreśliły „znaczenie ich dwustronnych stosunków gospodarczych i handlowych dla obu krajów i gospodarki światowej„. Zobowiązania zostały podjęte „w duchu wzajemnego otwarcia, ciągłej komunikacji, współpracy i wzajemnego szacunku„, z myślą o budowaniu „zrównoważonych, długoterminowych i wzajemnie korzystnych stosunków gospodarczych i handlowych„.
Chiny i USA zobowiązały się do zniesienia łącznie 91 punktów procentowych ceł
Z dokumentu wynika, że zarówno Chiny, jak i USA zobowiązały się do zniesienia łącznie 91 punktów procentowych ceł, ogłoszonych w kwietniu i zawieszenia pozostałych 24 punktów procentowych na najbliższe 90 dni, przy czym 20-procentowe cła nałożone wcześniej przez prezydenta USA Donalda Trumpa od czasu objęcia urzędu w styczniu pozostaną w mocy.
Decyzje te oznaczają, że tymczasowo stawki celne na chińskie towary zostaną obniżone do 30 proc., a chińskie cła na import z USA - do 10 procent.
Ustalenie deeskalacji napięć handlowych
Obie strony „zobowiązały się do podjęcia do 14 maja 2025 r.” tych kroków w celu deeskalacji napięć handlowych.
Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem, Pekin zgodził się również wstrzymać lub usunąć wszystkie pozataryfowe środki zaradcze nałożone od 2 kwietnia - w tym te dotyczące dodania amerykańskich firm do list sankcyjnych i kontroli eksportu niektórych krytycznych minerałów.
Po wdrożeniu tych kroków strony utworzą mechanizm dalszych konsultacji handlowych. Chiny reprezentować będzie wicepremier He Lifeng, a Stany Zjednoczone – sekretarz skarbu USA Scott Bessent oraz przedstawiciel ds. handlu Jamieson Greer. Rozmowy będą mogły odbywać się w Chinach, USA lub w uzgodnionym kraju trzecim. Oba rządy podkreśliły dążenie do ”trwałych, długoterminowych i wzajemnie korzystnych” relacji gospodarczych.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Dlaczego za Tuska perły gospodarki szorują po dnie?
Agencja S&P robi przegląd ratingu Polski. Daje ocenę A-
Klimatyczny plan Brukseli wyczyści Polakom kieszenie
»» Pokazali Tuskowi, gdzie jego miejsce. Jaka jest pozycja polskiego premiera w Europie? – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.