Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Polacy masowo korzystają ze świadczeń zdrowotnych

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 24 lipca 2014, 19:43

  • Powiększ tekst

W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających sondaż 87 proc. badanych korzystało ze świadczeń zdrowotnych z powodu choroby lub stanu zdrowia swojego lub dziecka, ze świadczeń takich nie korzystało 13 proc. ankietowanych - wynika z czerwcowego sondażu CBOS.

Według badań CBOS trzy czwarte Polaków (74 proc.) zasięgnęło porady lekarza ogólnego, ponad połowa (54 proc.) udała się o pomoc do lekarza specjalisty; 51 proc. ankietowanych korzystało z laboratorium analitycznego albo innej pracowni diagnostycznej, a 50 proc. - ze świadczeń stomatologa lub pracowni protetycznej.

Cztery piąte badanych (80 proc.) korzystało w minionym półroczu z usług finansowych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a blisko połowa (48 proc.) płaciła za świadczenia z własnej kieszeni lub korzystała z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia. Najliczniejsze grupy stanowią respondenci leczący się wyłącznie w ramach NFZ (39 proc.) oraz korzystający zarówno z usług co najmniej częściowo refundowanych przez NFZ, jak i z opłacanych w całości we własnym zakresie (41 proc.).

Respondenci, którzy przynajmniej raz skorzystali z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zdecydowanie najczęściej (68 proc.) uzasadniają to krótszym czasem oczekiwania na wizytę. Co piąty ankietowany z tej grupy, wymieniając najważniejsze powody swojej decyzji, wskazuje na możliwość załatwienia wszystkiego "od ręki", podczas jednej wizyty (23 proc.), poczucie, że podczas prywatnych wizyt specjaliści starają się bardziej (22 proc.), a także na dogodniejsze godziny przyjęć (20 proc.) i przekonanie o większych kompetencjach personelu medycznego zatrudnionego w takich placówkach (19 proc.).

Jedna piąta ankietowanych (19 proc.) deklaruje, że ma wykupione dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (abonament lub polisę), w tym 13 proc. opłaca je samodzielnie (z domowego budżetu), a w przypadku 6 proc. finansuje je pracodawca.

Jedna trzecia respondentów (35 proc.) rozważałaby wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia, aby mieć zagwarantowane, w razie potrzeby, nieodpłatne leczenie na wyższym poziomie oraz możliwość korzystania z usług, których nie obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie w NFZ. Od 2012 roku gotowość do samodzielnego opłacania tego typu usług nie zmieniła się - w dalszym ciągu przeważająca grupa badanych (51 proc.) nie wykupuje dodatkowego ubezpieczenia i nie jest tym zainteresowana.

Sondaż CBOS został zrealizowany metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 czerwca tego roku na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych