Informacje

Fot.Julo/wikimedia.org
Fot.Julo/wikimedia.org

Demokracja lokalna się sprawdza. Większość Polaków dobrze ocenia samorządowców

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 21 października 2014, 11:59

  • 3
  • Powiększ tekst

Na miesiąc przed wyborami pracę samorządowców w swej miejscowości pozytywnie ocenia 61 proc. badanych - wynika z październikowego sondażu CBOS. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły notowania prezydenta, nieznacznie spadła ocena Senatu.

W październiku - pisze w komentarzu do sondażu CBOS - notowania obu izb parlamentu zmieniły się w niewielkim stopniu; minimalnie pogorszyły się opinie o działalności Senatu. Jego działalność dobrze ocenia co czwarty respondent (25 proc; spadek o 3 pkt proc.), a źle - 46 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.).

W przypadku Sejmu utrzymują się efekty wrześniowej poprawy; bieżące notowania są najlepsze w tej kadencji - pozytywnie o pracy posłów wypowiada się 26 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z wrześniem), a negatywnie - 57 proc. (spadek o 3 punkty proc.)

Minimalnie lepsze niż we wrześniu są oceny głowy państwa - 75 proc. respondentów CBOS chwali pracę prezydenta Bronisława Komorowskiego (wzrost o 2 punkty w porównaniu z wrześniem). Aprobata ta dominuje we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych i elektoratach partyjnych. Na tle innych negatywnie częściej oceniają ją respondenci najmłodsi, osoby źle sytuowane, uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu, a także zwolennicy PiS (oraz Solidarnej Polski i Polski Razem) i Nowej Prawicy - odnotowuje CBOS.

Krytycznie o działalności prezydenta wypowiedziało się w październikowym badaniu 15 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty proc.)

Stabilny w tej kadencji jest odbiór pracy samorządowców - zauważa ośrodek. Działalność władz lokalnych w swojej miejscowości dobrze ocenia w październiku 61 proc. badanych (spadek o 1 punkt), a źle 29 proc. (wzrost o 1 punkt). Zastrzeżenia do ich funkcjonowania częściej niż inni wyrażają mieszkańcy małych miast (do 20 tysięcy mieszkańców), respondenci najstarsi, badani uzyskujący najniższe dochody, a także niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

Działalność Kościoła rzymskokatolickiego jest postrzegana pozytywnie przez 58 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.), a 27 proc. (spadek o 7 pkt proc.)wypowiada się o niej z dezaprobatą.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9-15 października na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze