Najbogatszych ludzi świata jeszcze nigdy tak dużo nie było
Najbogatszych ludzi świata zamieszkujących region Azja-Pacyfik jest już tylko o niecałe 10 tys. mniej niż zamieszkujących Amerykę Północną.
Dzięki wzrostowi na rynku ekonomicznym i rynku akcji, liczba najbogatszych ludzi świata w 2013 r. zwiększyła się o 1,76 mln do 13,7 mln osób (HNWI) , a wartość ich aktywów wzrosła o prawie 14% i osiągnęła rekordową wysokość 52,62 bln USD, jak podaje Światowy raport zamożności 2014 (WWR) opublikowany przez Capgemini i RBC Wealth Management. 15-procentowy wzrost liczby najbogatszych ludzi świata w roku 2013 to drugi największy przyrost od 2000 r., niższy jedynie od pokryzysowego 17-procentowego wzrostu w 2009 r.
W 2013 r. w grupie HNWI wciąż było najwięcej mieszkańców Ameryki Północnej i regionu Azja-Pacyfik, ale przyrost ich liczby w regionie Azja-Pacyfik sprawił, że w grupie najbogatszych jest jedynie o 10 000 więcej mieszkańców Ameryki Północnej. Liczba przedstawicieli grupy HNWI w Ameryce Północnej wzrosła o 16% do 4,33 mln osób, zaś w regionie Azja-Pacyfik o 17% i osiągnęła poziom 4,32 mln. Ameryka Północna utrzymała pozycję najbogatszego regionu, notując wzrost majątku osób z grupy HNWI o 17% do 14,88 bln USD, ale przyrost ten był większy w regionie Azja-Pacyfik, osiągając poziom 18%, gdzie łączny majątek tej grupy wynosi 14,2 bln USD. Liczba przedstawicieli grupy HNWI z Europy wzrosła o 12% do 3,83 mln, zaś ich majątek zwiększył się o 14% i osiągnął 12,39 bln USD. Oba przyrosty są znacząco większe niż w ciągu dwóch poprzednich lat. Wyjątek stanowiła ponownie Ameryka Łacińska, gdzie wzrost liczby przedstawicieli grupy HNWI nie był tak dynamiczny i wyniósł jedynie 4%, a ich majątek zwiększył się jedynie o 2%, co jest związane z powolnym wzrostem PKB oraz sytuacją na rynkach akcji.
Podsumowując, 2013 był kolejnym dobrym rokiem dla grupy HNWI. Dzięki wzrostom na rynkach akcji oraz rozwojowi gospodarczemu, zarówno liczba przedstawicieli tej grupy, jak i ich majątek zwiększyły się o kilkanaście procent. Analizując długoterminowe trendy wzrostu możemy zauważyć, że prawie 40% obecnego majątku grupy HNWI została wypracowana tylko w ciągu ostatnich pięciu lat -
powiedział M. George Lewis z kierownictwa RBC Wealth Management & RBC Insurance.
Na początku 2014 r. przedstawiciele grupy HNWI zwiększyli liczbę globalnych inwestycji swojego majątku, lokując ponad jedną trzecią (37%) zasobów poza swoim regionem, w porównaniu z jedną czwartą (25%) w roku ubiegłym, zgodnie z analizą Global High Net Worth Insights Survey przeprowadzoną w ramach Światowego raportu zamożności (WWR), na podstawie danych od ponad 4500 przedstawicieli grupy HNWI. Choć wartość środków pieniężnych pozostała na wysokim poziomie 27%, inwestycje alternatywne zwiększyły się o trzy punkty procentowe i stanowią 13% portfolio. W grupie ultra-HNWI dało się zaobserwować wyraźną zmianę w kierunku pomnażania majątku - wzrost z 18% do 31%, spadło natomiast zainteresowanie utrzymaniem poziomu zamożności - z 45% do 28%.
Znacząco wzrosło zaufanie do branży zarządzania majątkiem: około trzy czwarte najbogatszych reprezentuje wysoki poziom zaufania do doradców i firm finansowych (początek 2014 r.), w porównaniu z 61% w roku ubiegłym. Zwiększył się również poziom zaufania do rynków finansowych i organów regulacyjnych, odpowiednio z 45% do 58% oraz z 40% do 56%. Przedstawiciele grupy HNWI z optymizmem patrzą w przyszłość - 77% z nich wierzy, że w najbliższym czasie uda im się pomnożyć swój majątek.
Pomimo znacznego wzrostu wartości majątku oraz zwiększającego się poziomu zaufania, przedstawiciele grupy HNWI niżej niż rok temu ocenili swoich doradców finansowych: oceny pozytywne spadły o cztery punkty procentowe do 63% na początku 2014 r. Największy, 7-procentowy, spadek odnotowały oceny w Ameryce Północnej, ale mimo to rynek ten wciąż odnotowuje najlepszy 77-procentowy wynik, wyprzedzając Bliski Wschód i Afrykę (69%), region Azja-Pacyfik z wyłączeniem Japonii (68%), Amerykę Łacińską (67%), Europę (59%) i Japonię (46%).
Jeśli chodzi o sposób współpracy z firmami finansowymi, przedstawiciele grupy HNWI oczekują profesjonalnego doradztwa (34%, wobec 21% nie oczekujących doradztwa), współpracy z jedną firmą (41%, wobec 12% pragnących współpracować z wieloma firmami) oraz spersonalizowanych usług (29%, wobec 24% zadowalających się standardowymi usługami). Choć przedstawiciele grupy HNWI wciąż przedkładają bezpośredni kontakt z doradcą finansowym (30%) ponad kontakt za pośrednictwem kanałów cyfrowych (26%), popularność kanałów cyfrowych wzrasta - już prawie dwie trzecie najbogatszych oczekuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat będą mogli zarządzać swoim majątkiem za pośrednictwem usług cyfrowych.
Chociaż obserwujemy korzystny klimat wzrostu poziomu zamożności oraz poziomu zaufania, spadek oceny doradców finansowych świadczy o tym, że firmy zarządzające majątkiem mają możliwość jeszcze lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb klienta -
ocenił Jean Lassignardie, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Capgemini Global Financial Services.
Jednym ze sposobów sprostania aktualnym i przyszłym wymaganiom klientów jest zapewnienie usług cyfrowych wychodzących poza podstawową ofertę kanału cyfrowego, umożliwiającym klientowi zintegrowaną i kompleksową obsługę cyfrową -
dodał.
Tegoroczny raport WWR podkreśla również, że zdecydowana większość (92%) przedstawicieli grupy HNWI uznaje, że inwestowanie swojego czasu, środków finansowych i umiejętności w celu osiągnięcia korzystnych skutków społecznych jest dla nich ważne, a 61% określiło to jako bardzo ważne. Najbogatsi ludzie na całym świecie chcą, aby firmy finansowe lepiej pomagały im wspierać ich inicjatywy społeczne.
W przyszłości oczekiwane jest zwiększenie się globalnego majątku grupy HNWI do poziomu 64,3 bln USD w roku 2016, co stanowi wzrost o 22% w stosunku do 2013 r. i przyrost majątku o około 12 bln USD. Dynamiczny wzrost jest spodziewany w większości regionów, a na czoło ma się wysunąć region Azja-Pacyfik, gdzie roczny wzrost powinien osiągnąć poziom 9,8%, dzięki czemu stanie się on najważniejszym regionem grupy HNWI pod względem liczby osób w 2014 r., a pod względem wysokości majątku w 2015 r.