Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

W Krakowie troje dzieci to za mało

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 11 czerwca 2014, 19:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Krakowska Karta Rodzinna uprawniająca do zniżek i ulg będzie przyznawana rodzinom posiadającym co najmniej troje dzieci, a nie jak dotychczas czworo - zdecydowali w środę radni.

Nowością jest to, że dzieci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać taką kartę bez względu na wiek. Jednym z kryteriów otrzymania Krakowskiej Karty Rodzinnej będzie płacenie podatków w Krakowie.

Krakowska Karta Rodzinna to system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla rodzin wielodzietnych mieszkających w Krakowie. Od 2012 r. karty takie wydawane były rodzinom z co najmniej czworgiem dzieci. Korzysta z nich obecnie 99 proc. tych rodzin - w sumie ponad tysiąc.

"Rozszerzamy grono osób, które mogą z nich korzystać, bo w dzisiejszych czasach posiadanie trojga dzieci to dla rodziców dość duży wysiłek. Programy realizowane w innych miastach Polski dotyczą rodzin z trójką dzieci, także ogólnopolska karta, która ma wejść w życie będzie dotyczyła rodzin z trójką dzieci" - mówił PAP dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa Jan Żądło.

Zgodnie z danymi GUS z 2011 r. w Krakowie mieszkało ok. 5,1 tys. rodzin z trojgiem dzieci (do 24 roku życia). Po rozszerzeniu grupy uprawnionych z Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ korzystać będzie ok. 6,2 tys. rodzin.

Karta uprawnia do bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży oraz do zniżek przy korzystaniu z oferty miejskich instytucji kultury, basenów, ZOO. Można też uzyskać rabaty w sklepach, restauracjach i punktach usługowych, które uczestniczą w programie. Obecnie partnerami programu jest ok. 140 podmiotów.

"Mamy nadzieję, że system zniżek sprawi, że rodziny wielodzietne zamiast siedzieć w domu będą mogły skorzystać z oferty kulturalnej i sportowej" - mówił Żądło.

W przyszłości Krakowska Karta Rodzinna 3+ ma być zintegrowana z Krakowską Kartą Miejską (obowiązującą w komunikacji). Nowa karta zacznie obowiązywać od września.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze