Kraje UE rozszerzą automatyczną wymianę informacji podatkowych
Od 2017 roku kraje UE będą automatycznie wymieniać informacje o dochodach mieszkańców, aby skuteczniej walczyć z unikaniem płacenia podatków - uzgodnili we wtorek w Luksemburgu unijni ministrowie finansów.
Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania to ważny krok w walce z unikaniem podatków - oświadczył włoski minister finansów Pier Carlo Padoan, który przewodniczył obradom w Luksemburgu.
"Tajemnica bankowa jest martwa" - oświadczył z kolei unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta.
Zgodnie z porozumieniem Austria będzie mogła przystąpić do automatycznej wymiany informacji dopiero w 2018 r., aby technicznie dostosować się do nowych wymogów. Austria i Luksemburg były najbardziej niechętne proponowanym zmianom, aby chronić tajemnicę bankową.
Nowelizacja dyrektywy z 2011 r. dotyczącej współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania rozszerza zakres przychodów, objętych automatyczną wymianą informacji o m.in. dywidendy i zyski kapitałowe. Wymianie podlegać będą też informacje o saldach na rachunkach bankowych.
Nowa dyrektywa ma pozwolić krajom UE lepiej oszacować podlegające opodatkowaniu dochody swoich obywateli, jeżeli osiągane są poza granicami miejsca zamieszkania. Ma też zapobiegać sytuacjom, w których banki odmówią wydania informacji powołując się na tajemnice bankową. Walka z unikaniem płacenia podatków nabrała znaczenia po kryzysie finansowym i gospodarczym w strefie euro. Według szacunków co roku kraje UE tracą ok. 1 biliona euro wskutek unikania i uchylania się od płacenia podatków.
(PAP), on