
2013: Rok podwyżek podatków i opłat
Od stycznia mieszkańcy stolicy zapłacą więcej m.in. za podatek od nieruchomości czy bilety komunikacji miejskiej. Podwyżki szykują się także za czynsze w lokalach komunalnych i za wywóz odpadów komunalnych.
Podatek od nieruchomości w 2013 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie waloryzowany o wskaźnik inflacji wynoszący 4 proc. (z I półrocza 2012 w stosunku do I półrocza 2011 roku). Jak poinformował ratusz, podatek od nieruchomości np. za powierzchnię mieszkaniową wyniesie 0,73 zł/m kw. powierzchni użytkowej. W 2012 roku było to 0,7 zł/m kw. Za lokal użytkowy przeznaczony pod działalność gospodarczą opłata wyniesie 22,88 zł/m kw. (w 2012 - 21,94 zł/m kw.) Jak dodał magistrat, podatek od nieruchomości to znacząca pozycja w budżecie miasta i wynosi ok. 8 proc. dochodów miasta.
Wzrosną także opłaty za czynsze w lokalach komunalnych. Magistrat poinformował, że w najbliższych tygodniach zostanie ustalony poziom tych cen. Opłaty są co najmniej raz w roku podwyższane o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ale nie więcej niż o 10 proc. dotychczasowej stawki bazowej. Stawki za czynsz są także uzależnione od lokalizacji i warunków udostępnianego lokalu komunalnego.
Mieszkańcy stolicy zapłacą również więcej za śmieci. Rada Warszawy na posiedzeniu, które odbędzie się 17 stycznia ma zdecydować, według jakiej metody będą naliczane opłaty za odpady komunalne, czy od powierzchni mieszkania, czy od gospodarstwa domowego.
W Gdańsku średnia podwyżka podatków w 2013 r. wyniesie 4 procent. Podniesione zostały ceny biletów komunikacji miejskiej, opłata targowa podatki od nieruchomości. Podobne podwyżki, choć nie tak duże odczują mieszkańcy Wrocławia, Lublina, Olsztyna, Kielc, Bydgoszczy i Krakowa. Także w województwach - podkarpackim (podatek od nieruchomości i środków transportu) oraz zachodniopomorskim (opłaty), a także na Śląsku (bardzo duże podwyżki cen biletów i wody). Poznań chce uzyskać dzięki podwyżkom 542 mln złotych.
as/ PAP/