Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Gigantyczne przychody firm z regionu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 września 2015, 13:20

  • Powiększ tekst

Ubiegłoroczne przychody 500 największych przedsiębiorstw z Europy Środkowej wyniosły 682 mld euro, czyli o 1,8 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte.

Eksperci Deloitte po raz dziewiąty przeprowadzili analizę największych przedsiębiorstw w 18 krajach Europy Środkowej i na Ukrainie (500 firm, 50 banków oraz 50 ubezpieczycieli). Podczas środowej konferencji prasowej przedstawili wyniki swych badań, z których wynika, że choć w 2014 r. większość krajów naszego regionu odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego, to nie odbiło się to bezpośrednio na wzroście przychodów największych zlokalizowanych tu firm.

Jak wskazywał wicedyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte Patryk Darowski miniony rok był dla Europy Środkowej okresem umiarkowanego wzrostu, tymczasem w przypadku 500 największych przedsiębiorstw regionu "widzimy jedynie symboliczny średni wzrost przychodów wyrażonych w euro na poziomie 0,3 proc.". Zaznaczył przy tym, że najlepiej pod względem dynamiki przychodów wypadły spółki rumuńskie (wzrost o 5,3 proc.) oraz spółki polskie (wzrost o 2,8 proc.).

Z zaprezentowanych danych wynika, że największy wzrost przychodów w ub.r. odnotował sektor wyrobów przemysłowych (wzrost przychodów w euro o 3,1 proc.). W ocenie ekspertów Deloitte wpływ na to miała głównie branża motoryzacyjna, której przychody zwiększyły się o 6,5 proc.

„Poprawę wobec poprzedniego roku odnotował również sektor dóbr konsumpcyjnych i transportu, w którym średni wzrost przychodów w euro wyniósł 2,3 proc. W branży tej szczególnie dobre wyniki osiągnęli sprzedawcy hurtowi oraz producenci AGD” – wskazał Darowski. Z zestawienia wynika również, że zwyżkę przychodów odnotowano też w sektorze farmaceutyków i ochrony zdrowia a także w budowlance.

Z kolei spadki przychodów nastąpiły w przypadku licznie reprezentowanych w zestawieniu spółek energetycznych. Z powodu niższych cen surowców odnotowały one spadek średnich przychodów o 3,4 proc. Eksperci Deloitte zwrócili uwagę, że aż 60 proc. firm tego sektora odnotowało spadek przychodów wobec tych odnotowanych w 2013 r.

Aby dana firma mogła zakwalifikować się do listy 500 największych firm regionu jej przychody musiały w minionym roku wynieść co najmniej 459 mln euro (rok wcześniej limit wynosił 477mln euro). W badaniu podkreślono, że podobnie jak przed rokiem w tegorocznej edycji zestawienia najwięcej firm pochodziło z Polski - było ich 170, czyli o osiem więcej niż rok wcześniej. Eksperci Deloitte wskazali na zauważalny spadek liczby spółek z Ukrainy - o ok. 22 proc. rdr. Jak wyjaśnili jest to skutek słabszych wyników tamtejszych firm oraz braku dostępności danych.

Darowski wskazał, że z analiz dotyczących banków oraz ubezpieczycieli wynika, iż w ub.r. banki kontynuowały stabilny rozwój, a efektem tego jest wzrost sumy aktywów 50 największych banków regionu o 2,3 proc. Z kolei dla firm ubezpieczeniowych rok 2014 był kolejnym, kiedy odnotowały spadek składki przypisanej brutto. Dla 50 największych ubezpieczycieli spadła ona o 1,7 proc.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych