Informacje

Łukoil wycofuje się z Litwy i Łotwy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 28 grudnia 2015
  • 18:11
  • 3
  • Tagi: benzyna biznes koncern Litwa Łotwa Łukoil paliwa paliwa silnikowe paliwo Rosja stacja benzynowa stacja paliw
  • Powiększ tekst

Rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Łukoil zapowiada sprzedaż sieci stacji paliwowych na Litwie i Łotwie z powodu - jak to ujmuje - panujących w tych krajach antyrosyjskich nastrojów.

Zdaniem ekonomisty szwedzkiego banku Swedbank, działającego także na Litwie, Łotwie i w Estonii, Nerijusa Macziulisa to nie polityka, a gospodarka miała tu decydujące znaczenie. Mecziulis w rozmowie z agencją informacyjną BNS w poniedziałek wyraził opinię, że powodem wycofania się Łukoilu są zmiany na rynku naftowym, a także potrzeba uzyskania w szybkim tempie przychodów ze sprzedaży stacji paliwowych.

Łukoil Baltija na Litwie ma obecnie 109 stacji paliwowych. Ubiegłoroczne dochody spółki w porównaniu z rokiem 2013 były mniejsze o 13 proc. Prognozuje się, że tegoroczne dochody jeszcze bardziej się skurczą.

Zdaniem Macziulisa sieć stacji Łukoil na Litwie nabędzie zapewne inwestor lokalny, a nie zagraniczny. Nie wyklucza się, że będą to osoby powiązane z szefem spółki Łukoil Baltija Iwanem Palejczikiem.

W ubiegłym tygodniu prezes Łukoilu Wagit Alekperow w wywiadzie dla telewizji Rossija 24 powiedział, że spółka "sprzedaje swoje udziały na Litwie i na Łotwie, gdyż panują tu antyrosyjskie nastroje".

Wcześniej Łukoil wycofał się z Estonii i kilku innych krajów Europy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP), sek

O Łukoilu na Ukrainie i w Polsce czytaj tutaj:

Lukoil padnie - utrzymują go już tylko Polacy

Rosjanie idą w Total?

Komentarze