Informacje

Kantor walutowy w Moskwie, czwartek, godziny popołudniowe, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Kantor walutowy w Moskwie, czwartek, godziny popołudniowe, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Finanse Rosji trzeszczą. Moskwa gorączkowo tnie wydatki, ale zapewnia o stabilności

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 stycznia 2016, 22:03

    Aktualizacja: 23 stycznia 2016, 18:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina zapewniła w piątek, że bank ma instrumenty, które pozwolą na zapobieganie zagrożeniom dla stabilności finansowej. Zapowiedziała, że bank będzie działał z wyprzedzeniem w obecnej sytuacji na rynku walutowym. Nabiullina mówiła o tym na kolegium rosyjskiego ministerstwa finansów, przeprowadzonym w rozszerzonym gronie.

"Mamy zestaw instrumentów w celu działania z wyprzedzeniem i zapobiegania zawczasu zagrożeniom dla stabilności finansowej" - zapewniła szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina.

Według jej słów w ostatnich dniach "nasilił się wzrost wahań" na rynkach światowym i na rynku rosyjskim. Nabiullina podkreśliła, że bank centralny uważnie śledzi sytuację.

Szefowa banku wyraziła ocenę, że spada zależność gospodarki Rosji i kursu rosyjskiej waluty od cen ropy. Przy tym - jak dodała - konieczne są dalsze "strukturalne wysiłki" w celu zmniejszenia tej zależności. Według Nabiullinej nie powtórzą się wysokie ceny surowca znane z poprzednich lat.

Uczestniczący w spotkaniu minister finansów Rosji Anton Siłuanow wezwał do dopasowania wydatków w tegorocznym budżecie do nowych warunków gospodarczych. Siłuanow powiedział, że jego resort opracowuje teraz propozycje działań - pilnych, na rok 2016, jak i o charakterze długoterminowym – i że przedstawi je rządowi.

"Dziś rzeczywiście czas jest niełatwy, to próba wytrzymałości" - mówił Siłuanow. "Wszystkie działania w sferze polityki budżetowej, regulowania finansowego są nakierowane na zapewnienie stabilności finansów w tym skomplikowanym okresie" - dodał.

Budżet Rosji na 2016 rok oparty został na założeniu, że średnia cena ropy w skali roku wyniesie 50 USD. Moskiewscy analitycy oczekują, że rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego wkrótce obniży prognozę ceny ropy do 40 dolarów. Siłuanow informował w poniedziałek, że rząd nakazał wszystkim resortom zmniejszenie tegorocznych wydatków o 10 procent. Piątkowe wydanie dziennika "Wiedomosti" podaje, powołując się na źródła wśród urzędników federalnych, że w rządzie dyskutowane są jeszcze głębsze cięcia wydatków.

Nabiullina w piątek podkreśliła, że bez względu na kryzys trzeba utrzymać Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego. Według stanu na 1 stycznia 2016 roku łączna wielkość Funduszu Rezerw wynosiła 3 bln 645,57 mld rubli, co odpowiadało wartości 49,95 mld dolarów. Łączna wielkość Funduszu Dobrobytu Narodowego sięgnęła 5 bln 227,18 mld rubli, co stanowiło równowartość 71,22 mld dolarów.

W ostatnich dniach rubel, w związku ze spadkiem cen ropy, osiągał rekordowo niskie notowania na giełdzie; w czwartek przez chwilę płacono za dolara 86 RUB. W piątek kurs rosyjskiej waluty wzrósł.

Więcej o sytuacji w Rosji czytaj tutaj:

W Rosji kryzys walutowy widać w kantorach i... aptekach

Atak spekulacyjny na rubla? Bank Centralny Rosji czeka z interwencją

Rubel tonie w taniej ropie

Ceny ropy nurkują. Rosja przygotowuje się na chude czasy

Rosjanie szykują się na długą wojnę... naftową. Mimo spadku cen ropy inwestują w jej wydobycie

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP), sek

Powiązane tematy

Komentarze