Informacje

Prof. Adam Glapiński, fot. prezydent.pl
Prof. Adam Glapiński, fot. prezydent.pl

Adam Glapiński kandydatem na nowego prezesa NBP

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 maja 2016, 11:37

    Aktualizacja: 6 maja 2016, 13:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Kandydatura zgłoszona przez prezydenta musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Sejm, ale to już wyłącznie formalność. Adam Glapiński zastąpi Marka Belkę, który prezesem NBP był od 11 czerwca 2010 roku.

Polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych, były minister gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz minister współpracy gospodarczej z zagranicą, poseł na Sejm I kadencji, senator IV kadencji, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010–2016, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego od 2016 – jak widać, lista zawodowych dokonań profesora Glapińskiego jest długa, nic więc dziwnego, że to właśnie jego kompetencje i doświadczenie zostały docenione przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kandydatura Adama Glapińskiego została zgłoszona przez prezydenta. Zatwierdzenie kandydatury przez Sejm powinno być już tylko formalnością, co oznacza, ze Glapiński w czerwcu zasiądzie na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział dziennikarzom, że priorytetem dla prezydenta Andrzeja Dudy jest stabilność złotego, osiągnięcie celu inflacyjnego.

"Stabilność złotego jest niewątpliwie najważniejsza, a w związku z tym w dalszej perspektywie, w szerszym kontekście stabilność całej gospodarki. To jest priorytet pana prezydenta i na pewno profesora Glapińskiego. Nie ma wątpliwości, że profesor Glapiński jest najlepszą osobą, która będzie ten priorytet wypełniać" - zaznaczył Magierowski.

W czasach PRL Glapiński działał w opozycji. W latach 80. działał w podziemnej „Solidarności”, w stanie wojennym był współprzewodniczącym „Solidarności” SGPiS. W 1989 roku brał udział w założeniu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Centrum Demokratyczne, a rok później współzakładał Porozumienie Centrum i warszawski oddział Kongresu Liberalno-Demokratyczny (KLD).

W okresie poprzedniej władzy PiS powołany został na prezesa Polkomtel SA (był nim w latach 2007-08). Był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S.A., Centralwings oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Od 16 lutego 2010 roku był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z nominacji Lecha Kaczyńskiego, który powołał go na sześcioletnią kadencję, zakończoną w lutym tego roku.

Przed wejściem do Rady Glapiński przedstawiał się jako zwolennik silnej obecności państwa w gospodarce oraz przeciwnik szybkiego wchodzenia przez Polskę do strefy euro. W RPP uchodził za przedstawiciela "gołębiej" linii, opowiadającej się raczej za obniżaniem stóp procentowych.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezydent Andrzej Duda w kontekście Adama Glapińskiego mówił, że ma już "doświadczonego i odpowiedzialnego" kandydata na szefa Narodowego Banku Polskiego, który z pewnością „zostanie zaakceptowany przez rynki finansowe”.

MK, PAP

Powiązane tematy

Komentarze