Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Pacjenci mają coraz gorszy dostęp do świadczeń medycznych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 21 lipca 2016, 10:30

  • 0
  • Tagi: gospodarka lekarz lekarze specjaliści lifestyle medycyna ochrona zdrowia służba zdrowia
  • Powiększ tekst

Prawa chorych wciąż są naruszane, a pacjenci nie mają łatwego dostępu do leczenia. Mimo wielu zmian wprowadzanych w ostatnim roku i prób uporządkowania służby zdrowia, los pacjenta nie jest radosny.

Chodzi przede wszystkim o dostęp do lekarzy specjalistów i pielęgniarek. W roku 2015 Rzecznik Praw Pacjenta skierował 404 wystąpienia, w ramach których stwierdzono naruszenie 538 praw pacjenta.

Co jest najbardziej palącym problemem dla pacjentów? Przede wszystkim niewystarczająca liczba pielęgniarek i lekarzy specjalistów. Największe braki odnotować można wśród pediatrów, chirurgów ogólnych i dziecięcych, diabetologów, genetyków klinicznych, sektora medycyny rodzinnej, kardiologii dziecięcej, nefrologii dziecięcej, alergologii oraz pediatrii.

Jeśli chodzi o pielęgniarki to wskaźnik zatrudnionych pielęgniarek na tysiąc mieszkańców wynosił w roku 2013 5,4. Wśród 16 wybranych państw europejskich jest to wynik najgorszy. Dla porównania w Szwajcarii wskaźnik wynosi 16, w Danii - 15,4, w Norwegii - 14,4, a w Niemczech - 11,3.

Innym palącym problemem jest żywienie - jakość i forma jedzenia szpitalnego. Za nie odpowiedzialni są kierownicy podmiotów leczniczych. Posiłki nie uwzględniają potrzeb pacjentów, a co gorsza niektóre mogą wręcz pogarszać stan pacjentów. RPP skierował w tej sprawie wystąpienie do Głównego Inspektora Sanitarnego. Sprawie przyjrzeć się ma też Ministerstwo Zdrowia.

Dziennik Gazeta Prawna/ as/

Czytaj także: Problem z dowodami osobistymi. Dotyczy nawet 37 tys. dokumentów

Komentarze