Dyrektywa tytoniowa wdrożona - co się zmieni?
Koniec z paleniem e-papierosów w miejscach publicznych - autobusach czy pociągach. To tylko jedna ze zmian w nowelizacji, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
E-papierosów nie będą mogły nabywać osoby niepełnoletnie, nowelizacja ustawy wprowadza też zakaz palenia tego typu wyrobów na przystankach autobusowych, w szkołach, autobusach, tramwajach i pociągach, a także wszystkim miejscach, w których funkcjonuje zakaz palenia normalnych wyrobów tytoniowych.
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia jest efektem tzw. dyrektywy tytoniowej z 2014 roku. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja bieżącego roku. Kancelaria Prezydenta w komunikacie skomentowała nowe przepisy:
"Zakres zmian wprowadzonych ustawą jest bardzo szeroki – począwszy od znacznego rozszerzenia słowniczka pojęć używanych w ustawie, poprzez uregulowanie kwestii dotychczas nieobjętych ustawą (...), zmiany w zakresie obowiązków ciążących na producentach i importerach, czy wreszcie wprowadzenie nowych wymagań w stosunku do opakowań wyrobów tytoniowych"
Po wejściu w życie nowych przepisów stosowanie e-papierosów będzie obłożone takimi samymi obostrzeniami jak w przypadku normalnych wyrobów.
Jednak nie tylko e-papierosy zostały objęte ograniczeniami. Zakazane zostało również prowadzenie sprzedaży papierosów posiadających charakterystyczny aromat, z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono okres przejściowy do 2020 roku.
Na kartonikach i opakowaniach pojawią się też nowe ostrzeżenia, znikną natomiast znajdujące się tam obecnie informacje o substancjach smolistych i tlenkach węgla.
Przepisy obejmują też kwestie reklamowe - reklamy i promocje e-papierosów czy zapasowych pojemników będą zakazane.
Dziennik Gazeta Prawna/ as/