Obniżenie wieku emerytalnego już za dwa tygodnie
Prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni - zapowiedziała dziś rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek.
Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn; obecnie znajduje się w podkomisji nadzwyczajnej powołanej do prac nad dokumentem. "My zechcemy go (projekt) przeprowadzić na dwóch kolejnych posiedzeniach Sejmu" - zapowiedziała Mazurek w poniedziałek w Polsat News.
Jak tłumaczyła podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się w środę, komisja polityki społecznej i rodziny będzie zajmowała się tym, co wypracowała podkomisja. Dodała, że jeśli pojawią się poprawki do projektu, będą one omawiane na następnym posiedzeniu Sejmu (za dwa tygodnie) i wówczas projekt będzie też głosowany na posiedzeniu plenarnym.
"Zrobię wszystko, aby ta ustawa została przegłosowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu (...), w ciągu dwóch tygodni" - zadeklarowała Mazurek.
"W listopadzie z całą pewnością ten projekt zostanie przegłosowany w Sejmie" - podkreśliła rzeczniczka klubu PiS. Zaznaczyła, że po uchwaleniu przez Sejm ustawą zajmie się Senat.
Mazurek zwróciła uwagę, że dotychczasowe prace w Sejmie nad projektem "trwały w ściśle określonym trybie". "Rozpoczęły się błyskawicznie w momencie, kiedy rząd odniósł się do projektu prezydenckiego" - powiedziała.
Premier Beata Szydło poinformowała przed kilkoma dniami w rozmowie z Radiem Maryja, że projektem w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, który przygotowała Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy "na pewno do końca tego roku on zostanie przyjęty". "Myślę, że zgodnie z tymi założeniami, które poczyniliśmy, będzie obowiązywał od jesieni przyszłego roku" - zapowiedziała premier.
Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.
30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.
PAP/ as/