Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Agencja S&P podtrzymuje rating kredytowy PZU na najwyższym możliwym poziomie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 31 października 2016, 20:17

  • 1
  • Tagi: biznes gospodarka PZU rating
  • Powiększ tekst

Po prawie rocznym okresie weryfikacji amerykańska agencja w komunikacie z 31 października 2016 roku postanowiła podtrzymać dla PZU rating A-. Jest to ocena o jeden stopień powyżej ratingu Polski, zgodnie z zasadami S&P najwyższa możliwa ocena dla polskiej spółki. Analogicznie do oceny ratingowej długu dla Polski, perspektywa długoterminowa jest negatywna. Jednocześnie agencja usunęła rating PZU z listy „pod obserwacją”, na której znajdował się od grudnia 2015 roku. Jest to wyraz szczególnej stabilizacji spółki.

Analitycy agencji w opublikowanym komunikacie podkreślają, że nowi członkowie zarządu to wysokiej klasy eksperci na rynku finansowym, którzy posiadają szerokie międzynarodowe doświadczenie, zdobyte we wiodących instytucjach finansowych. Co więcej, w opinii analityków działania podjęte w ostatnich miesiącach potwierdzają, że zarząd jest dobrze przygotowany do realizacji ogłoszonej strategii.

S&P dokonuje oceny spółek Grupy PZU od lipca 2009 roku. Rating Polski dla zobowiązań w walutach obcych to BBB+/Negative/A-2, w walucie lokalnej A-/Negative/A-2.

  • Podtrzymanie oceny ratingowej przez agencję S&P na poziomie „A-” potwierdza bardzo silną pozycję PZU. Co ważne, agencja dobrze oceniła zmiany w zarządzie PZU jak i podjęte w ostatnim czasie decyzje, tj. przyjętą strategię i politykę dywidendową. Dla utrzymania oceny istotna była pozytywna weryfikacja w ramach tzw. testu wrażliwości (stress test) – mówi Michał Krupiński, prezes PZU.

Komentarze