Informacje

Komisja Europejska: Wzrost gospodarczy Polski w 2016 r. wyniesie 3,1 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 listopada 2016, 12:14

    Aktualizacja: 9 listopada 2016, 13:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Bruksela opublikowała jesienną aktualizację swoich prognoz dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Polska gospodarka, wg Komisji, w tym roku urośnie o 3,1 proc., w przyszłym o 3,4 proc., a w 2018 – o 3,2 proc.

Najnowsze prognozy są gorsze od tych, jakie Komisja formułowała dla Polski wiosną. Wtedy bowiem oczekiwała wzrostu PKB w 2016 r. na poziomie 3,7 proc., zaś w roku przyszłym – o 3,6 proc.

Zmieniły się także prognozy deficytu budżetowego. Wcześniej oczekiwała, że dziura w budżecie będzie miała rozmiar 2,6 proc. PKB, a teraz spodziewa się deficytu o wielkości 2,4 proc. PKB.

W 2017 r. deficyt budżetowy Polski ma wynieść, wg Brukseli, 3 proc. PKB, a w roku kolejnym – 3,1 proc.

Dla porównania, wzrost PKB w strefie euro ma wynieść w roku bieżącym 1,7 proc., a w całej Unii Europejskiej – 1,8 proc. Prognozy na kolejne dwa lata to dla strefy euro 1,5 i 1,7 proc, a dla UE – 1,6 i 1,8 proc.

„ Prognoza KE oraz podejmowane działania w zakresie ściągalności podatków wskazują, że nie ma ryzyka objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu" - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w komunikacie. - Najnowsza prognoza Komisji Europejskiej wskazuje, że KE pozytywnie ocenia fundamenty polskiej gospodarki" - wskazuje resort finansów.

MF zwróciło jednocześnie uwagę, że w całym horyzoncie prognozy Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE. Również w zakresie tempa wzrostu potencjalnego PKB w horyzoncie prognozy KE Polska pozostanie w czołówce wśród krajów UE. Jednym z czynników, który przyczynia się do wysokiego tempa wzrostu potencjału jest szybki wzrost produktywności pracy.

MF zwróciło jednocześnie uwagę, że wyższy niż prognozowany przez resort deficyt w latach 2017-18 wynika z bardziej pesymistycznych niż rynkowe prognoz KE odnośnie do wzrostu gospodarczego w Polsce, jak i ze stosowanego przez KE podejścia, tj. nieuwzględniania efektów planowanych przez rząd działań zwiększających ściągalność podatków, oraz wymogów związanych ze stosowaniem stabilizującej reguły wydatkowej w latach nieobjętych projektem budżetu państwa.

"Prognozy Ministerstwa Finansów, uwzględniające m.in. skutki działań zwiększających ściągalność podatków zakładają, że w latach 2016-17 deficyt będzie poniżej progu 3 proc. PKB (odpowiednio 2,6 proc. i 2,9 proc. PKB)" - podało ministerstwo.

MS, PAP

Powiązane tematy

Komentarze